Poliamid esaslı cam elyaf kompozitlerin havacılık ve uzay endüstrisi için termoplastik polimer katkısının mekanik ve yapısal davranışlar üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of thermoplastic polymer additives on the mechanical and structural behavior of polyamide based glass fiber composites for aerospace industry
  1. Tez No: 920716
  2. Yazar: TURGUT ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARTERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada PA 66 (Poliamid 66) tabanlı cam elyaf yapılı malzemeler kullanılarak farklı Polikarbonat (PC), Akrilonitril bütadien stiren (ABS) ve Polipropilen (PP) mühendislik plastiklerle desteklenmiş güçlendirilmiş PA66-CE-X (X: %0 wt, %20 wt PC, %20 wt ABS ve %20 wt PP) kompozit malzemeleri elde edildi. Mühendislik plastik malzemelere cam elyaf yapıların takviyesiyle havacılık ve savunma sanayi uygulamaları için yeni kompozit malzemeler geliştirildi. Elde edilen yeni fonksiyonlu malzemelerin mekanik ve yapısal özellikleri araştırıldı. PA66-CE-X (X: %0 wt) kompoziti en yüksek ortalama sertlik değeri 81.4 ve maksimum gerilme değeri ise 783.53 N/mm² olarak analiz edildi. Ayrıca PA66-CE-X kompozit malzemelerin yüzeylerin detaylı bir şekilde incelenmesi amacıyla taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) analizleri yapılmıştır. SEM-EDS analizleri, PA66-CE-X kompozit malzemelerin içyapılarını analiz ederek kullanılan malzemelerin homojen bir şekilde dağılım gösterdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, PA66-CE-X (X: 0% wt%, 20% wt% PC, 20% wt% ABS and 20% wt% PP) composite materials reinforced with different Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) and Polypropylene (PP) engineering plastics were obtained by using PA 66 (Polyamide 66) based glass fibre structured materials. New composite materials were developed for aerospace and defence industry applications by reinforcing glass fibre structures to engineering plastic materials. The mechanical and structural properties of the new functional materials were investigated. The highest average hardness value of PA66-CE-X (X: 0% wt) composite was analysed as 81.4 and the maximum stress value as 783.53 N/mm². In addition, scanning electron microscopy (SEM) images and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS) analyses were performed to examine the surfaces of PA66-CE-X composite materials in detail. SEM-EDS analyses show that the materials used are homogeneously distributed by analysing the internal structures of PA66-CE-X composite materials.