Türkiye'deki katılım yatırım fonlarının fıkhî yönetişim sistemi açısından değerlendirilmesi
An evaluation of the shari'ah governance system of Islamic mutual funds in Türkiye
- Tez No: 920741
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AYBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İslâm dini her konuda olduğu gibi Müslümanların finansal iş ve işlemlerinde de dinen meşru şekilde hareket etmesini gerekli kılmaktadır. İslamî açıdan meşru bir yatırım aracı olma misyonu taşıyan katılım yatırım fonlarının da bu doğrultuda tüm süreçlerini fıkhî ilkeler çerçevesinde kurgulaması gerekmektedir. Bu çalışmada, gerçekleştirilen her türlü iş ve işleme yönelik düzenleme ve denetleme faaliyeti yürüterek katılım yatırım fonlarının fıkhî yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesinde son derece önemli bir faktör olan fıkhî yönetişim sisteminin etkinlik ve verimliliği Türkiye özelinde ele alınmaktadır. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki katılım yatırım fonlarının fıkhî yönetişim sisteminde herhangi bir eksikliğin bulunup bulunmadığının değerlendirilmesi ve mevcutsa söz konusu eksikliğin giderilmesine yönelik birtakım düzeltici önerilerin sunulmasıdır. Bu çalışma, Türkiye'de katılım esaslı yatırım fonları için optimal bir fıkhî yönetişim çerçevesi çizmek suretiyle hem katılım yatırım fonu yatırımcıları tarafından gerçekleştirilen yatırımın hem de katılım yatırım fonu kurup yöneten portföy yönetim şirketlerinin tüm iş ve işlemlerinin fıkhî meşruiyetine katkı sağladığı için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Islam requires Muslims to act in a religiously legitimate manner in their financial affairs and transactions, as in all matters. Islamic mutual funds, which have the mission of being an Islamic investment instrument, must organize all their processes within the framework of fiqh principles. This study focuses on the effectiveness and efficiency of the Shari'ah governance system, which is important for the complete fulfillment of fiqh obligations by carrying out regulation and supervision activities for all kinds of transactions carried out by Islamic mutual funds in Türkiye. The main purpose of this study is to assess whether there are any deficiencies in the Shari'ah governance system of Islamic mutual funds in Türkiye and, if so, to provide some corrective suggestions to overcome these deficiencies. This study is important as it contributes to the fiqh legitimacy of both the investment made by Islamic mutual fund investors and all the transactions of portfolio management companies that establish and manage Islamic mutual funds by drawing an optimal Shari'ah governance framework for Islamic mutual funds in Türkiye.