Sivri ve dolma biberlerde genel ve özel kombinasyon yeteneklerinin incelenmesi
Investigation of general and special combination abilities in sivri and dolma peppers
  1. Tez No: 920742
  2. Yazar: FATMA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tüm dünyada sebze üretiminin başında hibrit tohumları yer almaktadır.Bu hibrit tohumları çeşitli ıslah yöntemlerinin yardımıyla oluşturulmaktadır. Bu yöntemler sayesinde en verimli ve istenilen kalitede ürün yetiştirmek mümkün hale gelmektedir.Genel ve özel kombinasyon yeteneğinin incelenmesi ıslah çalışmalarında yeni ve istenilen melezlerin oluşturulması açısından önem arz etmektedir. Genel kombinasyon yeteneği testinde, elde bulunan tüm hatlar ayrı ayrı tek bir ebeveyn ile melezlenir ve elde edilen hibritlerde kendi aralarında karşılaştırılır. Böylece üstün özellikleri taşıyan hatlar genel kombinasyon yeteneği üstün olarak seçilir. Genel kombinasyon yeteneği testinde seçilmiş olan ebeveyn adayları ikinci aşamada özel kombinasyon testine tabi tutulur. Özel kombinasyon yeteneği, ebeveyn adaylarının değişik hatlarla melezlendiklerinde bunlardan hangileri ile daha iyi uyuştuğunu ifade eden bir özelliktir.Bu çalışmada mevcut olan seçilmiş hatlar belli melezlemelere tabi tutulmuştur. Melezlemede üstün performans sergileyen hibritler yani genel kombinasyon yeteneği sonrasında, seçilmiş ebeveynlerimiz özel kombinasyon yetenekleri inceleme aşamasına geçilmiştir. Özel kombinasyon yeteneği sonrasında seçilen en ilginç F1 melezleri değişik lokasyonlarda ve zamanlarda birkaç kez denenerek tescil için hazırlanır.
Özet (Çeviri)
Hybrid seeds are at the forefront of vegetable production all over the world. These hybrid seeds are created with the help of various breeding method. To method it is possible to grow the most efficient and desired quality products.The examination of general and special combination ability is important in terms of creating new and desired hybrids in breeding. In the general combination ability test, all available lines are crossbred with a single parent separately and the resulting hybrids are compared with each other. Thus, lines with superior characteristics are selected as having superior general combination ability. The parent candidates selected in the general combination ability test are subjected to a special combination test in the second stage.Special combination ability is a feature that expresses which of the parent candidates are better compatible with when they are crossbred with different lines.In this study, the selected lines available were subjected to certain crossbreedings.After the hybrids that showed superior performance in crossbreeding, namely the general combination ability, our selected parents passed to the special combination ability examination stage. After the special combination ability, the most interesting F1 hybrids selected are prepared for registration by being tested several times in different locations and times