Barents denizinde bulunan mikroplastik yüzeylerindekibakteriyal çeşitliliğin ve biyodegradasyon derecelerininbelirlenmesi
Determination of bacterial diversity and degrees ofbiodegradation on microplastic surfaces found in the barentssea
  1. Tez No: 920752
  2. Yazar: KEREM CAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN POYRAZOĞLU, PROF. DR. HACI HALİL BIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasında, Barents Denizi'ndeki mikroplastiklerin (MP) yüzeyinde yaşayan bakteriyel çeşitliliğin belirlenmesi ve bu bakterilerin MP'ler ile polietilen (PE) polimerine yönelik biyodegradasyon süreçlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi amaçlanmıştır. Temmuz 2023-Ağustos 2023 tarihleri arasında Barents Denizi'nde 20 farklı istasyondan, manta trol ağı ile MP'ler toplanmıştır. İzole edilmiş MP'leri karakterize etmek için optik floresan mikroskopi ve stereomikroskop kullanılmıştır. MP yüzeyinden, bakteriyal tanılama için morfolojik ve moleküler analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bakteri izolatlarının hem ön tarama hem biyodegradasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Barents Denizi'nde en yaygın MP türünün sentetik lifler olduğu belirlenmiştir. İzole edilen bakterilerin çeşitliliği oldukça yüksek bulunmuş ve bu bakterilerin MP yüzeylerinde biyodegradasyon süreçlerinde aktif rol oynadığı tespit edilmiştir. Elde edilen veriler, bölgeye özgü yeni türlerin keşfedilmesini sağlamış ve biyodegradasyon kapasitesine sahip bakterilerin saklanarak koruma altına alınmasına olanak tanımıştır. Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleriyle MPlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri detaylı şekilde tanımlanmıştır. Çalışma sonucunda, çeşitli bakteri gruplarının MP yüzeyinde bulunduğu ve ön çalışması yapılan bakteri izolatlarının PE'yi ve bölgeden izole edilen fibril yapıdaki MP'leri degrade ettiği tespit edilmiştir. Çalışmada PE biyodegradasyonu için, Acinetobacter radioresistens, Psychrobacter pulmonis, Staphylococcus hominis, Bacillus pacificus, Bacillus pumilus1, Kocuria polaris, Exiguobacterium alkaliphilum, Bacillus pumilus2, Micrococcus luteus, Planococcus rifietoensis olarak 10 farklı bakteri suşu bildirilirken, MP biyodegradasyonu için, Acinetobacter radioresistens, Staphylococcus hominis, Bacillus pumilus olmak üzere üç farklı bakteri suşu bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to identify the bacterial diversity on the surface of microplastics (MP) in the Barents Sea and to investigate the biodegradation processes of these bacteria on microplastics and polyethylene (PE) polymers in detail. Between July and August 2023, microplastics were collected from 20 stations in the Barents Sea using a manta trawl net. Optical fluorescence microscopy and stereomicroscopy were used to characterize the isolated microplastics. Morphological and molecular analyses were conducted to identify bacteria on microplastic surfaces. Both preliminary screening and biodegradation studies were performed on bacterial isolates. Synthetic fibers were identified as the most common type of microplastics in the Barents Sea. The isolated bacteria exhibited high diversity and actively contributed to biodegradation processes on microplastic surfaces. The findings led to the discovery of new species unique to the region and the preservation of bacteria with significant biodegradation capacity. The physical and chemical properties of the microplastics were characterized in detail using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Scanning Electron Microscopy (SEM). The study confirmed the presence of various bacterial groups on microplastic surfaces. Preliminary results revealed that bacterial isolates degraded polyethylene and fibril-structured microplastics from the region. For PE biodegradation, 10 bacterial strains were identified: Acinetobacter radioresistens, Psychrobacter pulmonis, Staphylococcus hominis, Bacillus pacificus, Bacillus pumilus1, Kocuria polaris, Exiguobacterium alkaliphilum, Bacillus pumilus2, Micrococcus luteus, and Planococcus rifietoensis. For MP biodegradation, three strains were reported: Acinetobacter radioresistens, Staphylococcus hominis, and Bacillus pumilus.