3-6 yaş arası kronik hastalığı olan çocukların ebeveynlerinin duygusal istismar potansiyeli ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of emotional abuse potantial and related factors of parents of children with chronic illnes between 3-6 years of age
  1. Tez No: 920753
  2. Yazar: AYŞENUR COŞKUN DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, 3-6 yaş arası kronik hastalığı olan çocukların ebeveynlerinin duygusal istismar potansiyelini ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniğine başvuran ve kronik hastalığı bulunan 165 çocuğun ebeveyni oluşturdu. Veri toplama aracı olarak Bilgi Formu ve 3-6 Yaş Çocuğa Sahip Ebeveynlere Yönelik Duygusal İstismar Potansiyeli Ölçeği (DİPÖ) kullanıldı. Ölçek nedensel ve önleyici olmak üzere iki alt boyuttan oluşmaktadır. 'Nedensel' alt boyutta yüksek puanlar ebeveynlerin duygusal istismar eğilimlerinin daha yüksek olduğunu; 'Önleyici' alt boyutunda yüksek puanlar ise ebeveynlerin duygusal istismarı önleme konusundaki olumlu tutumlarını yansıtır. Ebeveynlerin DİPÖ nedensel alt boyut puan ortalamasının 39,98±10,6 (minimum-maksimum: 29-145) olduğu; önleyici alt boyut puan ortalamasının 91,43±12,85 (minimum-maksimum: 21-105) olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This single-center, prospective, descriptive, and correlational study was conducted to determine the potential for emotional abuse and related factors in parents of chronically ill children aged 3-6 years. The sample of the study consisted of 165 parents of children with chronic diseases who applied to the Pediatric Outpatient Clinic of Sultan Abdülhamid Han Training and Research Hospital. Information Form and Emotional Abuse Potential Scale for Parents of 3-6 Year Old Children (EAPS) were used as data collection tools. The scale consists of two sub-dimensions: causal and preventive. High scores in the 'causal' sub-dimension reflect parents' higher tendency towards emotional abuse, while high scores in the 'preventive' sub-dimension reflect parents' positive attitudes towards preventing emotional abuse. The mean score of the causal subscale of the EAPS was 39.98±10.6 (minimum-maximum: 29-145); the mean score of the preventive subscale was 91.43±12.85 (minimum-maximum: 21-105).