Türkiye'de yayılış gösteren Polygonum L. (polygonaceae) taksonlarının morfolojik, palinolojik ve moleküler yönden incelenmesi
Morphological, palynological and molecular investigation of Polygonum L. Polygonaceae) taxa distributed in turkey
- Tez No: 920809
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR MAKBUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışma ile ülkemizde yayılış gösteren Polygonum L. (Polygonaceae) cinsine ait 28 (P. cappadocicum hariç) takson (727 kayıt) morfolojik yönden analiz edilerek genişletilmiş betimleri, korolojik özellikleri ve tür düzeyindeki teşhis anahtarı yeniden düzenlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda P. praelongum Coode & Cullen, P. equisetiforme Sibth. & Sm'nin, P. mersinicum M. Keskin, P. karacae Ziel. & Borat'nin taksonunun eşadı yapılmıştır. Ayrıca P. longipes Hal. & Charrel taksonunun ülkemizde yayılış göstermediği ortaya konulmuştur. P. luzuloides Jaub. & Spach ve P. setosum Jacq. ile P. bellardii All. ve P. pulchellum Lois. taksonlarının geçerli ve münferit taksonlar olduğu belirlenmiştir. Tez kapsamında incelenen endemik ve ender taksonların tehtid sınıfları yeni bilgiler ışığında gözden geçirilerek 9 taksonun tehlikede (EN) (P. afyonicum Leblebici & Gemici, P. argyroceleon Kunze, P. ekimianum Leblebici, H. Duman & Aytaç, P. istanbulicum M. Keskin, P. karacae, P. melihae Gemici & Kit Tan, P. samsunicum Yıldırımlı & Leblebici, P. sivasicum Kit Tan & Yıldız ve P. terzioglui S. Makbul, Coskunç. & S. Kundakçı), 1 taksonun (P. salebrosum Coode & Cullen) hassas (VU), 1 taksonun (P. paronychioides C.A. Meyer) Kritik (CR) ve 18 taksonun ise yaygın olduğu belirlenmiştir. Daha önceden ülkemizden kayıt verilen ancak bu çalışma kapsamında ulaşılamayan P. cappadocicum Boiss. & Bal. taksonunun morfolojik betimi tip örnekleri üzerinden incelenerek güncellenmiştir. Tez ile ayrıca incelen 27 taksonun palinolojik özellikleri ilk kez ayrıntılı şekilde tespit edilmiştir. İncelenen taksonlarda polen şeklinin prolat veya sferoidal, ekzin ornementasyonun ise pürüzlü, pürüzlü-çukurcuklu veya pürüzlü-düz olduğu tespit edilmiştir. Yapılan sayısal analizlerle makromorfololojik karakterlerden; bitkinin hayat formu, kök yapısı, okrea boyu, yaprak tüylülük durumu, pedisel boyu, dış sıra stamen uzunluğu, stamen tabanında salgı bezlerinin varlığı/yokluğu, ve anter rengi; palinolojik karakterlerden polar ve ekvatoral eksen uzunluğu, polen tipi ve ekzin süslemesinin önemli ayırıcı karakterler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Polygonum üyelerinin tür düzeyinde ayırmada nrITS verilerinin etkili olduğu ve Polygonum cinsinin monofiletik olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 28 taxa (727 records) (excluding P. cappadocicum) belonging to the genus Polygonum L. (Polygonaceae) distributed in Türkiye were morphologically analyzed, their amended descriptions, chorological features and identification key at specific level were rearranged. P. praelongum Coode & Cullen was synonymized to P. equisetiforme Sibth. & Sm'nin., P. mersinicum M. Keskin was synonymized to P. karacae Ziel. & Borat. Moreover, it has been revealed that the P. longipes Hal. & Charrel is not widespread in Türkiye. P. luzuloides Jaub. & Spach and P. setosum Jacq., P. bellardii All. and P. pulchellum Lois. were determined as distinct species. According to B and D Criteria of IUCN, nine of endemic and rare taxa to Türkiye were reassessed as endangered (P. afyonicum Leblebici & Gemici, P. argyroceleon Kunze, P. ekimianum Leblebici, H. Duman & Aytaç, P. istanbulicum M. Keskin, P. karacae, P. melihae Gemici & Kit Tan, P. samsunicum Yıldırımlı & Leblebici, P. sivasicum Kit Tan & Yıldız ve P. terzioglui S. Makbul, Coskunç. & S. Kundakçı), 1 taxon is vulnerable (P. salebrosum Coode & Cullen.), 1 taxon is critical (P. paronychioides C.A. Meyer) and the remaining 18 taxa are widespread. The morphological description of P. cappadocicum Boiss. & Bal. previously recorded from Türkiye but could not be sampled within the scope of this study, is updated according to examining its type specimens. In addition, 27 taxa were evaluated in detail for the first time in terms of palynological characteristics. In the examined taxa, pollen shape was found as prolate or spheroidal, and exine ornamentation was found as scabrate, scabrate-psilate or scabrate-foveolate. In the numerical analysis, several morphological (i.e. plant life form, root structure, ochrea length, leaves hairiness, pedicel length, outer whorl stamen length, presence/absence of glands at the base of the stamens, anther color), and palinological (i.e. polar and equatorial axis, pollen type and exine ornementation) characters were determined as important distinguishing characters. Furthermore, nrITS marker is useful to distinguish Polygonum members at specific level and that the genus Polygonum is monophyletic with well supported clades according to BI, JK and ML analyses.