Bazı domates (Solanum lycopersicum L.) çeşitlerinin In Vitro kuraklık stresi koşullarında performanslarının belirlenmesi
Determing the performance of some tomato (Solanum lycopersicum L.) varieties under In Vitro drought stress conditions
  1. Tez No: 920810
  2. Yazar: ELİF İNCİ ADEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BAKTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, in vitro koşullarda farklı domates çeşitlerinin değişik dozlarda PEG (%0, 1, 2, 4, 6) içeren MS besin ortamına ekimi yapılarak çeşitlerin gelişim durumları incelenmiştir. Araştırma Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Bitki Doku Kültürü Laboratuvarında yürütülmüştür. Denemede çimlenme oranı (%), gövde yaş ve kuru ağırlığı (g), kök yaş ve kuru ağırlığı (g), gövde ve kök uzunlukları (cm) belirlenmiştir. Ayrıca, domates bitkilerinin gövde kısımlarında DPPH yöntemi ile antioksidan kapasite ve toplam fenol içeriği belirlenmiştir. Araştırmada ortam ortalaması bakımından en fazla çimlenme yüzdesi A1 (%70.00) ortamında belirlenmiştir. Gövde uzunluğu ortam ortalaması bakımından en fazla A1 (6.19 cm) ve A2 (5.60 cm) ortamlarında kök uzunluğu ise A1 (6.38 cm) ortamında saptanmıştır. Çalışma sonucunda PEG konsantrasyonların artması ile birlikte bitkilerin gelişiminin yavaşladığı dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the developmental status of different tomato varieties was investigated by cultivating them in MS nutrient medium containing different doses of PEG (0, 1, 2, 4, 6%) under in vitro conditions. The research was carried out in Plant Tissue Culture Laboratory of Sivas Science and Technology University, Faculty of Agricultural Sciences and Technology. Germination rate (%), stem wet and dry weight (g), root wet and dry weight (g), stem and root length (cm) were determined. In addition, antioxidant capacity and total phenol content were determined by DPPH method in the stem parts of tomato plants. In the research, the highest germination percentage in terms of environment average was determined in A1 (70.00%) environment. The maximum stem length was determined in A1 (6.19 cm) and A2 (5.60 cm) environments and root length was determined in A1 (6.38 cm) environment. As a result of the study, it was observed that the growth of the plants slowed down with the increase in PEG concentrations.