Deneysel sarkopeni modelinde borik asidin terapötik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the therapeutic effectiveness of boric acid in an experimental model of sarcopenia
  1. Tez No: 920925
  2. Yazar: CEM BABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR TOZLU, DOÇ. DR. MEHMET ENES ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Tıbbi Biyoloji, Geriatrics, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sarkopeni, genellikle 65 yaş üstü bireylerde görülen, ciddi düşmelere, fiziksel bağımlılıklara ve yaşam kalitesinde düşüşlere yol açabilen bir durumdur. Sarkopeni hastalığının ciddiyetine ve yaygınlığına rağmen, henüz ideal bir tedavi yaklaşımı bulunmamaktadır. Bu çalışmada, borik asidin, sarkopeni tedavisinde potansiyel bir terapötik ajan olarak kullanımı incelenmiştir. Borik asit, hücre metabolizmasında önemli roller üstlenen ve yapılan çalışmalarda antioksidan savunma mekanizmasını iyileştirdiği, oksidatif hasarı azalttığı bilinmektedir. Bu araştırma, sarkopeni hastalığına yönelik yeni bir terapötik yaklaşım olarak borik asidin potansiyel faydalarını incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada, 5 aylık 42 dişi Sprague dawley sıçan kullanılmıştır. Dört ay boyunca sıçanlara deri altından 400 mg/kg dozlarında D-galaktoz uygulanmıştır. Model oluşturma sürecinin ardından, önceden belirlenmiş uygulama gruplarına farklı konsantrasyonlarda (1, 5, 10, 25, 50, 100 mg/L) borik asit içeren temiz içme suyu iki ay boyunca uygulanmıştır. Çalışmanın 112., 140. ve 168. günlerinde, fizyolojik performans testi olarak koşu bandı ve ızgara testi uygulanmıştır. Fizyolojik performans testi sonuçlarına göre, hayvanların kas kuvvetlerinde herhangi bir anlamlı iyileşme gözlenmemiştir ve kas kuvvetini ölçmek için yetersiz kaldıkları söylenebilir. Bununla birlikte, MRI teknikleri kullanılarak yapılan değerlendirmelerde, borik asidin içme suyu ile alınmasının kas hacmini doza bağlı olarak artırdığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, histopatolojik değerlendirmeler ve serum kreatinin miktarındaki değişiklikler ile desteklenmiştir. Bu tez çalışması ile sarkopeni ile mücadele eden insanlara borik asit temelli tedavi yaklaşımlarının önünün açılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a condition commonly observed in individuals over the age of 65, which can lead to severe falls, dependency, and a decline in quality of life. Despite the severity and prevalence of sarcopenia, an ideal therapeutic approach has not yet been established. This study investigated the use of boric acid as a potential therapeutic agent for the treatment of sarcopenia. Boric acid is known to play significant roles in cellular metabolism and has been shown in previous studies to improve antioxidant defense mechanisms and reduce oxidative damage. This research aimed to evaluate the potential benefits of boric acid as a novel therapeutic approach for sarcopenia. The study involved 42 female Sprague dawley rats aged five months. For four months, the rats were administered subcutaneous injections of D-galactose at a dose of 400 mg/kg. Following the model induction period, predetermined experimental groups were provided with clean drinking water containing various concentrations of boric acid (1, 5, 10, 25, 50, 100 mg/L) for two months. On days 112, 140, and 168 of the study, physiological performance tests, including treadmill and grid tests, were conducted. According to the results of these performance tests, no significant improvement in muscle strength was observed in the animals, suggesting that the tests might have been insufficient for accurately measuring muscle strength. However, evaluations conducted using MRI techniques revealed that the intake of boric acid through drinking water increased muscle volume in a dose-dependent manner. These findings were further supported by histopathological evaluations and changes in serum creatinine levels. This thesis study is expected to pave the way for boric acid-based therapeutic approaches for individuals suffering from sarcopenia.