Radyo astronomi uygulamaları için 1420 mhz çalışmafrekansında dar bantlı filtre tasarımı
Design of a narrow-band filter operating at 1420 mhz forradio astronomy applications
  1. Tez No: 920946
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT NAZLIBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
1420MHz radyo astronomik ölçümlerin yapıldığı frekans değerlerinden birisidir. Atomik yapıdaki hidrojen bulutlarının özellikleri radyo gözlemleriyle 1420MHz'de saptanmaktadır ve ölçümler radyo teleskop sistemlerinin RF bloğu ile gerçekleştirilir. Bant geçiren filtreler bu RF bloğun çok önemli bileşenlerindendir. Bu tezde, radyo astronomi uygulamaları için 1420MHz çalışma frekansında yarım dalga boyu açık devre sonlandırmalı saplama filtresi yöntemi ile dar bantlı, mikroşerit bant geçiren filtre tasarlanmıştır. Tasarlanan filtreye çeyrek dalga boyu kısa devre sonlandırılmış saplamalar ekleyerek, harmonik bastırma çalışmaları yapılmıştır. Filtrenin elektromanyetik uyumluluğunu artırmak ve girişim sorunlarını önlemek amacıyla GCPW (Grounded Coplanar Waveguide) yapısı uygulanmış ve çevresine topraklama delikleri eklenmiştir.Filtre tasarımlarında AWR simülatörü kullanılarak 3 boyutlu elektromanyetik simülasyonlar yapılmış ve istenen tasarım kriterlerine ulaşmak için saplama uzunlukları optimize edilmiştir. ROGERS 4350B dielektrik malzemesi kullanılarak üretilen filtrenin teorik ve pratik sonuçların uyum içinde olduğunu göstermiştir. Elde edilen filtre, yaklaşık 100MHz bant genişliğinde ve -30 dB yansıma kaybı (S11) değerlerinde ölçülmüştür. Bu bulgular ile filtre; yüksek seçicilik, yüksek yansıma kaybı ve istenmeyen frekansların etkin bastırılması gibi özelliklere sahiptir, böylece hem akademik hem de uygulamalı araştırmalarda kullanım için idealdir.
Özet (Çeviri)
1420MHz is one of the frequency values used in radio astronomical measurements. The properties of atomic hydrogen clouds are detected through radio observations at 1420MHz, and measurements are conducted using the RF block of radio telescope systems. Bandpass filters are critical components of this RF block.In this thesis, a narrowband microstrip bandpass filter operating at the 1420MHz frequency, designed specifically for radio astronomy applications, was developed using the half-wavelength open-circuit stub filter method. Harmonic suppression studies were conducted by adding quarter-wavelength short-circuit stubs to the designed filter. To enhance the electromagnetic compatibility of the filter and prevent interference issues, a GCPW (Grounded Coplanar Waveguide) structure was implemented, and grounding vias were added around it.Three-dimensional electromagnetic simulations were performed using the AWR simulator during the design process, and stub lengths were optimized to achieve the desired design criteria. It has been observed that the theoretical and practical results of the filter produced using ROGERS 4350B dielectric material are in good agreement. The resulting filter exhibited a bandwidth of approximately 100MHz and a reflection loss (S11) of -30 dB. These findings indicate that the filter offers high selectivity, significant return loss, and effective suppression of undesired frequencies, making it ideal for both academic and applied research purposes.