Measurement of the standard model processes for supersymmetry search in low momentum single-electron events in the vector boson fusion topology at the LHC
LHC'de vektör bozon füzyonu topolojisinde düşük momentumlu tek elektron olaylarında süpersimetri araştırması için standart model ardalan süreçlerinin ölçümü
- Tez No: 920945
- Danışmanlar: PROF. DR. TERUKİ KAMON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Texas A&M University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Vektör bozon füzyonu (VBF) topolojisinde, iki jet, düşük momentumlu tek bir elektron ve büyük kayıp enine momentuma sahip olayların verimi, 13 TeV kütle merkezi enerjisindeki proton-proton çarpışmalarında ölçülmüştür. Bu veri, CERN'in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda CMS dedektörü tarafından 2016 yılında toplanan 35.86 fb$^{-1}$ toplam parlaklığa karşılık gelmektedir. Elektronun enine momentumunun 10 GeV ila 40 GeV arasında olduğu olay seçim gereksinimleri, süpersimetri (SUSY) sıkıştırılmış kütle spektrumu senaryolarında, \(\tilde{\chi}_1^{\pm}\) ile en hafif nötralino (\(\tilde{\chi}_1^0\)) arasındaki kütle farkının (\(\Delta M\)) küçük olduğu durumlarda, şarjino (\(\tilde{\chi}_1^{\pm}\)) ve en hafiften sonraki nötralino (\(\tilde{\chi}_2^0\)) üretimi için optimize edilmiştir. Sleptonların (\(\tilde{l}\)) kütlelerinin \(\tilde{\chi}_1^{\pm}\) ve \(\tilde{\chi}_1^0\) arasında olduğu varsayılmıştır. VBF topolojisindeki çeşitli kontrol bölgelerinde yapılan ölçümler, hadron çarpıştırıcısı deneylerinde ilk kez gerçekleştirilmiştir ve gözlemlenen olaylar Standart Model (SM) süreçlerinin beklentileriyle uyumludur. Sonuçlar, kör bir analizde sinyal bölgesindeki SM olay verimlerini tahmin etmek ve VBF topolojisinde SÜSİ üretimine sınırlar koymak için kullanılmıştır. \(\tilde{l} \to l + \tilde{\chi}_1^0\) bozunum oranının her bir lepton çeşnisi için 1/3 olduğu bir senaryoda, çeşitli \(\Delta M\) değerleri için \(\tilde{\chi}_1^{\pm}/\tilde{\chi}_2^0\) kütlesi üzerine \%95 güven seviyesinde beklenen alt sınırlar rapor edilmiştir. Bir sonraki aşamada, beklenen sınırlar gözlemlenen sınırlarla karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The yield of events with two jets, a single low-momentum electron, and large missing transverse momentum in the vector boson fusion (VBF) topology is measured in proton-proton collisions at center-of-mass energy of 13 TeV. The data corresponds to a total integrated luminosity of 35.86 fb$^{-1}$ collected in 2016 by the CMS detector at CERN's Large Hadron Collider. The event selection requirements with electron's transverse momentum of 10 GeV to 40 GeV are optimized for the production of charginos ($\tilde{\chi}_1^{\pm}$) and next-to-lightest neutralinos ($\tilde{\chi}_2^0$) in supersymmetry (SUSY) compressed mass-spectra scenarios where the mass difference ($\Delta M$) between $\tilde{\chi}_1^{\pm}$ and lightest neutralino ($\tilde{\chi}_1^0$) is small. The masses of sleptons ($\tilde{l}$) are assumed to be between $\tilde{\chi}_1^{\pm}$ and $\tilde{\chi}_1^0$. The measurements in the VBF topology in various control regions are performed for the first time at hadron collider experiments, and the observed events are consistent with expectations by the Standard Model (SM) processes. The results are used to predict the SM event yields in the signal region in a blind analysis, and to set limits on the SUSY production in the VBF topology. Expected lower limits at 95\% CL on the $\tilde{\chi}_1^{\pm}/\tilde{\chi}_2^0$ mass are reported for various $\Delta M$ values in a scenario, where the branching fraction of $\tilde{l} \to l + \tilde{\chi}_1^0$ is 1/3 for each lepton flavour. The expected limits will be compared with observed limits in the next phase of the blind analysis.