Toplumsal cinsiyette bireyler arası farklar ve eşitlik sorunu: Nezihe Muhiddin örneği
Differences between individuals in gender and the problem of equality: The case of Nezihe Muhiddin
  1. Tez No: 921103
  2. Yazar: MUHAMMET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KESKİN YURDAKURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, toplumsal cinsiyet kavramı ve ataerkil düzenin kadınlar üzerindeki ayrımcı etkileri ele alınacaktır. Ardından, kadın hakları kazanımlarının feminist teorideki yeri ve feminist dalgalar içerisindeki gelişimi incelenecektir. Tezin ana konusu, bireyler arası eşitlik ve fark meselesi üzerine odaklanarak, kadın ve erkeklerin kamusal ve özel alanlarda yaşadıkları eşitsizlikler ve bu alanlara eşit katılımın önündeki engeller tartışılacaktır. Her iki cinsin de hak, özgürlük ve sorumluluk açısından eşit görülmesi gerektiği savunulacaktır. Ayrıca, ataerkil sistemin kadınları yıllarca baskı altında tutmuş, eğitim ve ekonomik bağımlılık gibi sorunlarla karşı karşıya bırakmış olduğu vurgulanarak, bu baskılarla ilgili toplumsal bilinç ve farkındalığın artırılmasının feminist teori bağlamında temelleri üzerinde durulacaktır. Kadınların içselleştirdiği değersizlik ve bağımlılık duygusunun aşılması adına ataerkil yapının köklerine işaret edilecektir. Son olarak, kadınların kamusal ve özel alanlarda eşit haklara ve fırsatlara sahip olmasının toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından önem taşıdığı belirtilerek, bu bağlamda Türk tarihinde, hak ve eşitlik mücadelesinde örnek olabilecek bir figür, Nezihe Muhiddin örneği üzerinden kadınların taleplerinin görünürlüğü açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study will explore the concept of gender and the discriminatory impact of the patriarchal system on women. It will examine the role of women's rights achievements within feminist theory and trace their development across the various feminist waves. The primary focus of the thesis will be the issue of equality and difference between individuals, addressing the inequalities faced by both women and men in public and private spheres, as well as the barriers to equal participation in these areas. The argument will be made that both genders should be regarded as equal in terms of rights, freedom, and responsibility. Additionally, this paper examine on the based need to raise social awareness and consciousness regarding these issues within the framework of feminist theory, how the patriarchal system has historically subjected women, make them face challenges such as education and economic dependency accessibility limitations. The study will also highlight the necessity of overcoming the embedded feelings of worthlessness and dependency that women have absorded, which have been perpetuated by the deeply ingrained patriarchal system. Lastly, it will debate that achieving gender equality requires women to have equal rights and opportunities in both the public and private areas. To support this argument, the visibility of women's needs will be illustrated through the case of Nezihe Muhiddin, a significant figure in Turkish history who represents the evolving struggle for rights and equality.