1920-1928 yılları arası yayımlanan sanat ve edebiyat dergilerindeki gezi yazıları
Travel articles in art and literature journals published between 1920-1928
  1. Tez No: 921107
  2. Yazar: FATMA NUR ÖĞÜTCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde 1920-1928 yılları arasında yayımlanan sanat ve edebiyat dergilerinde yer alan gezi yazılarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Öncelikle gezi yazısının türü tanımlanmış, diğer türlerle ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca, gezi yazısının temel özelliklerine değinilmiştir. Dünya ve Batı edebiyatındaki gezi yazılarından bahsedilmiş ve en önemli örneklerine yer verilmiştir. Türk edebiyatında gezi yazısının en önemli örnekleri ele alınarak bu türün gelişimine vurgu yapılmıştır. 1920-1928 yılları arasında Türkiye'de yayımlanan sanat ve edebiyat dergilerindeki gezi yazılarında hem yurtiçi hem de yurtdışındaki gezilerden bahsedilir. Yazılarda, gezi yazarlarının hangi konulara değindiği, yapılan mukayeselerin neler olduğu ve bunların hangi açılardan ele alındığı incelenmiştir. Gezi yazıları, yazarların bakış açılarından, fikirlerinden hareketle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates travel writings published in art and literature magazines between 1920 and 1928. First, the genre of travel writing is defined, and its relationship with other genres is examined. Additionally, the fundamental characteristics of travel writing are discussed. Travel writings from world and Western literature are mentioned, along with their most significant examples. The most important examples of travel writing in Turkish literature are analyzed to emphasize the development of this genre. The travel writings published in art and literature magazines in Turkey between 1920 and 1928 are evaluated. These writings discuss journeys both within the country and abroad. The topics addressed by the travel writers, the comparisons made, and the perspectives from which these issues are approached are examined. The travel writings are interpreted based on the authors' viewpoints and ideas.