Fârâbî ve İbn-i Haldûn'da toplum kavramı
The concept of society in Fârâbî and Ibn-i Khaldûn
- Tez No: 921106
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan ve toplum kavramlarının felsefi temellerini ve bu temellerin zaman içinde nasıl dönüşüm geçirdiğini detaylı bir şekilde analiz etmektir. Çalışmada, özellikle Fârâbî ve İbn-i Haldûn'un topluma dair teorilerinin birey ve toplumsal yapılar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde, insan ve toplum kavramlarının felsefi kökenlerine değinilmektedir. Antik çağ filozoflarının, özellikle Platon ve Aristoteles gibi düşünürlerin insan doğası ve toplumun işlevi hakkındaki görüşleri, temel tartışmalar olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, Fârâbî'nin toplum anlayışı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde İbn-i Haldûn'un toplum anlayışı ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, Fârâbî ve İbn-i Haldûn'un toplum ve siyaset anlayışlarının karşılaştırılması yer almaktadır. Sonuç kısmında ise toplum ve birey ilişkisini ele alan felsefi perspektiflerin, siyaset, hukuk ve ekonomi gibi alanlarda nasıl etkili olduğu ve bireyin toplumdaki yerini anlamada nasıl bir katkı sunduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze in detail the philosophical foundations of the concepts of man and society and how these foundations have transformed over time. In particular, the effects of Farabi and Ibn Khaldun's theories on society on individuals and social structures are examined in the study. The philosophical roots of the concepts of man and society are discussed in the introduction section of the study. The views of ancient philosophers, especially thinkers such as Plato and Aristotle, on human nature and the function of society are discussed as fundamental discussions. In the second section, Farabi's understanding of society is discussed. In the third section, Ibn Khaldun's understanding of society is discussed. In the fourth section, a comparison of Farabi's and Ibn Khaldun's understanding of society and politics is included. In the conclusion section, it is emphasized how philosophical perspectives that address the relationship between society and the individual are effective in areas such as politics, law and economics and how they contribute to understanding the place of the individual in society.