Okul öncesi çocuklara yönelik görsel okuryazarlığa dayalı hafıza kart oyunlarının tasarımsal açıdan incelenmesi
Design analysis of visual literacy writing-based memory card games for preschool children
  1. Tez No: 921143
  2. Yazar: FATMA GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA CANAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Eğitim; okulda, evde genel olarak her yerde kendimizi geliştirdiğimiz ve bu sayede bilgili hale geldiğimiz hayatımız boyunca ve çeşitli ortamlarda da devam sürekli devam eden bir süreçtir. Okul öncesi eğitim ve dönemi, çocukların bedensel, düşünsel ve sosyal olarak kendilerini tanıyıp buldukları süreç olarak ta isimlendirebiliriz. Okul öncesi çocuklara yönelik görsel okuma yazarlığına dayalı hafıza kart oyunları, küçük çocukların okuma ve yazma becerilerini geliştirmeye yönelik eğitici araçlardır. Bu oyunlar, çocukların dil becerilerini erken yaşlarda geliştirmelerine yardımcı olur ve kelime dağarcıklarını zenginleştirir. Hafıza kartları, genellikle renkli ve ilgi çekici görseller içerir, bu da çocukların dikkatini çekerek öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirir. Kartlar üzerinde yer alan resimler ve kelimeler, çocukların harfleri ve kelimeleri tanıma becerilerini güçlendirir ve onları okuma yazma sürecine hazırlar. Kelimelerin ve seslerin görsellerle ilişkilendirilmesi, çocukların okuma ve yazma becerilerinin temelini oluşturan farkındalıklarını artırır. Hafıza kart oyunları, çocukların öğrenirken eğlenmelerini sağlar ve bu sayede öğrenme süreci daha motive edici olur. Bu oyunlar, çocukların gelecekteki akademik ve sosyal başarıları için sağlam bir temel oluşturur. Bu oyunların tasarımı ve kullanımıyla ilgili kapsamlı bir kavrayışın geliştirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu oyunların etkili bir şekilde tasarlanması ve uygulanması, çocukların konuşma dillerini geliştirmesi, öğrenme motivasyonlarını artırması ve bilişsel gelişimlerini desteklemesi açısından hayati öneme sahiptir. Bu süreçte, oyunların tasarımında kullanılan görsel ve işitsel öğelerin seçimi, oyunun zorluk seviyesi, öğrenme hedeflerinin belirlenmesi ve oyunun etkili bir şekilde entegre edilmesi gibi faktörlerin incelenmesi ve anlaşılması gerekmektedir. Bu sayede, okul öncesi dönemde dil gelişimi üzerindeki etkileri daha iyi anlaşılabilir ve çocukların dil becerilerini geliştirmek için daha etkili stratejiler geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Education is a process that continues throughout our lives and in various environments, where we develop ourselves at school, at home, and generally everywhere, and thus become knowledgeable. We can also call preschool education and the period as the process in which children get to know and find themselves physically, mentally and socially. Memory card games based on visual literacy for preschool children are educational tools aimed at developing young children's reading and writing skills. These games help children develop their language skills at an early age and enrich their vocabulary. Memory cards usually contain colorful and attractive visuals, which attract children's attention and make learning more fun. The pictures and words on the cards strengthen children's letter and word recognition skills and prepare them for the reading and writing process. Associating words and sounds with visuals increases children's awareness, which forms the basis of their reading and writing skills. Memory card games allow children to have fun while learning, and thus the learning process becomes more motivating. These games create a solid foundation for children's future academic and social success. A comprehensive understanding needs to be developed regarding the design and use of these games. Because the effective design and implementation of these games is vital in terms of developing children's spoken language, increasing their learning motivation and supporting their cognitive development. In this process, factors such as the selection of visual and auditory elements used in the design of the games, the difficulty level of the game, determining learning goals and effectively integrating the game need to be examined and understood. In this way, their effects on language development in the preschool period can be better understood and more effective strategies can be developed to improve children's language skills.