Alphonse Mucha özelinde tasarımda illüstrasyon sanatı
Illustration in design the special case of Alphonse Mucha
- Tez No: 921142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA CANAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Görsel sanatlar ve tasarım alanında illüstrasyon hareketlerinin evrimi, yalnızca toplumların zaman içinde değişen estetik tercihlerini yansıtmakla kalmayıp, aynı zamanda biçim, işlev ve bizzat sanatın felsefi temelleri arasındaki bağı da ön plana çıkarmaktadır. Tasarımdaki hem gerçek hem de metaforik 'hareket' kavramına özel olarak odaklanarak illüstrasyon hareketlerinin çoğunda; çalışmaları yalnızca Art Nouveau hareketini özetlemekle kalmayan, aynı zamanda tasarım ve illüstrasyonun sınırlarını da yeniden tanımlayan ünlü figür Alphonse Mucha'dan etkilenildiği görülmektedir. Tasarım bağlamında 'hareket' terimi çeşitli şekillerde yorumlanabilir. Sanat ve tasarımdaki stil ve felsefelerin tarihsel gelişimini, sanat eserindeki fiziksel dinamizmi ve akışı ve sanatsal eğilimlerin bölgeler ve dönemler arasındaki etkisini ifade eder. Çek ressam, illüstratör ve grafik sanatçısı Alphonse Mucha, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında yükselen bir figür haline gelmiştir ve esas olarak karmaşık ayrıntıları, zengin renk paletlerini ve zarif formları uyumlu bir şekilde harmanlayan kendine özgü tarzıyla tanınmıştır. Mucha'nın çalışmaları yalnızca sanatsal bir başarı değil; tasarımın duyguları uyandırma, mesajlar iletme ve kültürel sınırları aşma gücünün bir kanıtıdır. Art nouveau hareketine yaptığı katkılar, bireysel yaratıcılığın daha geniş sanatsal hareketleri nasıl hem etkileyebileceğini hem de onlardan etkilenebileceğini örneklendiriyor. Alphonse Mucha'nın öncü çalışmasının merceğinden hareketin, bir dönemin görsel dilini şekillendirmedeki önemini ve çağdaş tasarım uygulamaları üzerindeki kalıcı etkisini inceleyeceğiz. Bu çalışma, teorik analizi Mucha'nın yapıtlarına ilişkin örnek olay incelemeleriyle iç içe geçirerek, sanat hareketleri ile tasarım ilkelerinin evrimi arasındaki simbiyotik ilişkiyi aydınlatmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The evolution of illustration movements in the field of visual arts and design not only reflects the changing aesthetic preferences of societies over time, but also highlights the connection between form, function and the philosophical foundations of art itself. In most of the illustration movements, with a particular focus on the concept of 'movement', both literal and metaphorical, in design; It seems to be influenced by the famous figure Alphonse Mucha, whose work not only epitomizes the Art Nouveau movement but also redefines the boundaries of design and illustration. The term 'motion' in the context of design can be interpreted in various ways. It expresses the historical development of styles and philosophies in art and design, the physical dynamism and flow in artworks, and the influence of artistic trends across regions and periods. Czech painter, illustrator and graphic artist Alphonse Mucha became a towering figure in the late 19th and early 20th centuries, known primarily for his distinctive style that harmoniously blends intricate details, rich color palettes and elegant forms. Mucha's work is not just an artistic achievement; It's a testament to the power of design to evoke emotions, convey messages, and transcend cultural boundaries. His contributions to the art nouveau movement exemplify how individual creativity can both influence and be influenced by broader artistic movements. Through the lens of Alphonse Mucha's pioneering work, we will examine the movement's importance in shaping the visual language of an era and its enduring impact on contemporary design practices. By intertwining theoretical analysis with case studies of Mucha's works, this study attempts to illuminate the symbiotic relationship between art movements and the evolution of design principles.