Project management success in construction: A case study of an EPCM project
EPCM projesı̇ örnek çalışması ı̇le ı̇nşaatta proje yönetı̇mı̇ başarısının irdelenmesi
- Tez No: 921151
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÖZORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bir inşaat projesinin başarısı sadece tamamlanmasına değil, aynı zamanda değer teslimini sağlayan ve yeni veya geri dönen müşterileri güvence altına alarak bir şirketin pazardaki varlığını sürdüren etkili proje yönetimine de bağlıdır. Bu araştırma, proje yöneticilerine ve paydaşlara, proje performansını artıran proje yönetimi bilgi alanlarının faydalarını anlama ve en üst düzeye çıkarma konusunda rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, hem birincil hem de ikincil verileri kullanarak bir EPCM projesine odaklanan bir vaka çalışması yaklaşımını benimsemektedir. Veriler raporlar, formlar, matrisler, mektuplar ve çizimler gibi proje belgelerinin yanı sıra kilit profesyonellerle yapılan yüz yüze görüşmelerden ve doğrudan gözlemlerden toplanmıştır. Bu veri toplama işlemi, inşaat projesi aşamaları, sektöre özgü proje yönetimi standartları, proje yönetimi bilgi alanları ve proje başarısına katkıda bulunan performans ölçüm modellerini kapsayan kapsamlı bir literatür taraması ile tamamlanmıştır. Analiz, entegrasyon, kapsam, program, maliyet ve kalite yönetiminin proje yönetim performansı için önemli belirleyiciler olduğunu, kaynak, tedarik ve finansal yönetimin ise daha az etkiye sahip olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca, zaman, maliyet, kalite ve müşteri memnuniyeti başarılı proje sonuçlarının temel nitelikleri olarak ortaya çıkarken, proje yöneticisi deneyimi en kritik başarı faktörleri olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada geliştirilen çok kriterli performans ölçüm çerçevesi, inşaat projesi paydaşlarına dahili bir performans ölçüm sistemi kurmaları ve temel performans göstergelerini entegre etmeleri için pratik bir araç sunmaktadır. Bu çerçeve, çeşitli ölçütler arasında proje ilerlemesine ilişkin farkındalığı sürdürmektedir. Proje yöneticileri ve paydaşların bu aracı uygulayarak proje sonuçlarını iyileştirmeleri ve inşaat sektöründe daha sürdürülebilir bir başarıya katkıda bulunmaları beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
A construction project's success depends not only on its completion but also on effective project management, which ensures value delivery and sustains a company's market presence by securing new or returning clients. This research aims to guide project managers and stakeholders in understanding and maximizing the benefits of project management knowledge areas that enhance project performance. This research adopts a case study approach focused on an EPCM project, utilizing both primary and secondary data. Data was gathered from project documentation such as reports, forms, matrices, letters, and drawings as well as from face-to-face interviews with key professionals and direct observations. This data collection was complemented by an extensive literature review covering construction project phases, sector-specific project management standards, project management knowledge areas, and performance measurement models that contribute to project success. The analysis highlights that integration, scope, schedule, cost and quality management are important determinants for the project management performance, while resource, procurement and financial management have lesser impacts. Furthermore, time, cost, and quality and client satisfaction emerge as essential attributes of successful project outcomes, with project manager experience identified as the most critical success factors. The multi-criteria performance measurement framework developed in this study provides a practical tool for construction project stakeholders to establish an internal performance measurement system and integrate key performance indicators. This framework maintains awareness of project progress across various metrics. By implementing this tool, project managers and stakeholders are expected to enhance project outcomes and contribute to more sustainable success within the construction sector.