Applications of deep learning for binding site predicitons in proteins
Proteinlerdeki bağlanma noktaları tahminleri için derin öğrenme uygulamaları
  1. Tez No: 921152
  2. Yazar: NİHAT TOLGA FİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONAN GÜREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyokimya, Biyomühendislik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biochemistry, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, ilaç keşfi ve biyomoleküler araştırmalarda kritik bir adım olan doğru protein bağlanma bölgesi tahmini için gelişmiş bir makine öğrenimi yaklaşımı geliştirmeye odaklanmaktadır. Eşdeğişken Grafik Sinir Ağlarından (EGNN'ler) yararlanan çalışma, protein-ligand etkileşimlerini yüksek hassasiyetle analiz etmeyi ve ortosterik ve allosterik bağlanma bölgelerinin tanımlanmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, tahmin doğruluğunu artırmak için yarı denetimli öğrenme tekniklerini kullanarak proteinlerin yapısal ve kimyasal özelliklerini birleştiriyor. Ek olarak proje, potansiyel ligand yapılarını ve bunların öngörülen bağlanma bölgeleri içindeki optimal konumlarını önermek için üretken modelleri araştırıyor. Bu çalışmanın sonucu, protein-ligand etkileşimi analizi için sağlam ve ölçeklenebilir hesaplama araçları sağlayarak ilaç keşif hatlarının hızlandırılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on developing an advanced machine learning approach for accurate protein binding site prediction, a critical step in drug discovery and biomolecular research. By leveraging Equivariant Graph Neural Networks (EGNNs), the study aims to analyze protein-ligand interactions with high precision, enabling the identification of orthosteric and allosteric binding sites. The research integrates structural and chemical features of proteins, employing semi-supervised learning techniques to enhance predictive accuracy. Additionally, the project explores generative models to propose potential ligand structures and their optimal poses within predicted binding sites. The outcome of this work will contribute to accelerating drug discovery pipelines by providing robust and scalable computational tools for protein-ligand interaction analysis.