Sezaryen sonrası uygulanan progresif gevşeme egzersizleri ve verilen planlı eğitimin ağrı anksiyete ve konfor üzerine etkisi
The effect of progressive relaxation exercises and planned training given in cesarean section on pain anxiety and comfort
  1. Tez No: 921158
  2. Yazar: FATMANUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTEKİN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma sezaryen sonrası uygulanan progresif gevşeme egzersizleri ve verilen planlı eğitimin ağrı, anksiyete ve konfor üzerine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel tipte yapılmıştır. Veriler 1 Ocak-30 Aralık 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Sivas Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları Cerrahi Kliniği'nde yatan ve sezaryen olan 129 kadın (egzersiz grubu=43, eğitim grubu=43, kontrol grubu=43) oluşturmuştur. Sezaryen sonrası egzersiz grubuna alınan kadınlara progresif gevşeme egzersizleri yaptırılmış, eğitim grubundaki kadınlara planlı eğitim verilmiş, kontrol grubundaki kadınlara standart bakım uygulamalar dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala, Durumluk Kaygı Envanteri, Sürekli Kaygı Envanteri, Doğum Sonu Konfor Ölçeği ve Becerinin/İşlemin Değerlendirilmesi Formu ile toplanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda egzersiz, eğitim ve kontrol grubundaki kadınların egzersiz ve eğitim sonrası son testteki Visual Analog Skala, Durumluk Kaygı Envanteri, Sürekli Kaygı Envanteri ve Doğum Sonu Konfor Ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p˂0,05). Progresif gevşeme egzersizi ve eğitim sonrası, egzersiz ve eğitim grubundaki kadınların ağrı, eğitim grubundaki kadınların anksiyete düzeyleri azalmış, egzersiz ve eğitim grubundaki kadınların da konfor düzeyleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled experimental type to determine the effects of progressive relaxation exercises and planned training on pain, anxiety and comfort after cesarean section. Data were collected between January 1 and December 30, 2023. The sample of the study consisted of 129 women (exercise group=43, education group=43, control group=43) who were hospitalized in the Gynecology and Surgery Clinic of Sivas Numune Hospital and had a cesarean section. Progressive relaxation exercises were performed on women in the post-cesarean exercise group, planned training was given to women in the education group, and no application was made to women in the control group. Data were collected with Personal Information Form, Visual Analog Scale, State Anxiety Inventory, Trait Anxiety Inventory, Postpartum Comfort Scale and Skill/Procedure Evaluation Form. In the comparisons between the groups, a statistically significant difference was found between the mean scores of the Visual Analog Scale, State Anxiety Inventory, Trait Anxiety Inventory and Postpartum Comfort Scale in the post-test after exercise and training of the women in the exercise, training and control groups (p˂0.05). After progressive relaxation exercise and education, the pain levels of women in the exercise and education group decreased, the anxiety levels of women in the education group decreased, and the comfort levels of women in the exercise and education group increased.