Çözüm odaklı yaklaşımın hemşirelik öğrencilerinin internet, sosyal medya bağımlılığı ve öz yeterlilik düzeylerine etkisi
The effect of solution-focused approach on the internet, social media addiction and self efficacy levels of nursing students
- Tez No: 921157
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırma Çözüm Odaklı Yaklaşım'ın hemşirelik öğrencilerinin internet, sosyal medya bağımlılığı ve öz yeterlilik düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Bu araştırma randomize kontrollü deneysel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Suşehri Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümüne kayıtlı ve aktif olarak eğitime devam eden, 1. 2. ve 3. sınıflarda öğrenim gören 1057 hemşirelik öğrencisi oluşturdu. Dâhil edilme ve dışlanma kriterleri doğrultusunda 326 hemşirelik öğrencisi belirlendi. Araştırma 28 deney ve 28 kontrol grubu olmak üzere toplam 56 hemşirelik öğrencisi ile yürütüldü. Veriler Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılık Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Öz Etkililik-Yeterlik Ölçeği kullanılarak uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez toplandı. Müdahale grubu ile Çözüm Odaklı Yaklaşım'a dayalı toplam sekiz oturumdan oluşan görüntülü konuşmalar gerçekleştirildi. Veriler IBM SPSS V23 programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca) yanı sıra Bağımsız Örnekler t testi, Mann Whitney U testi, Eşli Örnekler T testi, Wilcoxon testi, Pearson Ki-Kare testi, Fisher Exact testi, Monte Carlo Düzeltmeli Fisher Exact testi kullanıldı. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkilerin analizinde Pearson Korelasyon katsayısı, Spearman's rho Korelasyon katsayısı kullanıldı. Hemşirelik öğrencilerinin internet, sosyal medya bağımlılığı puan ortalamaları ile öz yeterlilik düzeyleri arasında negatif yönde orta düzey ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the impact of the Solution Focused Approach on internet and social media addiction, as well as self-efficacy levels, among nursing students. This research is a randomised controlled experimental type study. The study population comprised 1,057 nursing students enrolled in Sivas Cumhuriyet University's Faculty of Health Sciences, Department of Nursing, and the Suşehri School of Health's Department of Nursing. These students are currently enrolled in their first, second, or third academic year. In accordance with the inclusion and exclusion criteria, 326 nursing students were determined. The study was conducted with 56 nursing students, 28 of whom were assigned to the experimental group and 28 to the control group. Data was collected twice, before and after the intervention, using the Personal Information Form, Internet Addiction Scale, Social Media Addiction Scale, and Self-Efficacy Scale. Online interviews based on the Solution Focused Approach were made with the intervention group. The data were analysed using IBM SPSS Statistics software, version 23. In addition to descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation, median), a range of inferential statistical techniques were employed in the data analysis, including the Independent Samples t-test, Mann Whitney U-test, Paired Samples t-test, Wilcoxon test, Pearson Chi-Square test, Fisher Exact test, and Fisher Exact test with Monte Carlo Correction. The relationships between numerical variables were analysed using the Pearson correlation coefficient and Spearman's Rho correlation coefficient. A moderate negative correlation was identified between nursing students' scores on the Internet Addiction Scale and the Social Media Addiction Scale and their self efficacy levels. Following the intervention, the median scores for the Internet Addiction Scale and the Social Media Addiction Scale for the nursing students in the intervention group were lower than those in the control group. In contrast, the median scores for the Self Efficacy Scale were higher for the intervention group than for the control group, and these differences were statistically significant (p < 0.001). The findings of the study indicated that the eight-session intervention based on the Solution Focused Approach had a favourable impact on nursing students' internet and social media addiction and self-efficacy levels. In line with these results, the Solution Focused Approach can be used by public health nurses, who are members of the primary health care team trained in this field, to prevent internet and social media addiction in late adolescent university students and to increase their self-efficacy levels. It is further recommended that the number of intervention studies based on the Solution Focused Approach be increased to prevent internet and social media addiction in different risk groups. In addition, it is recommended to improve the preventive health services of public health nurses in line with the results obtained.