Seralarda iş sağlığı ve güvenliğinin mevcut durumu, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri Manavgat, Alanya, Gazipaşa örneği
Current status of occupational health and safety in greenhouses, encountered problems and solution suggestions, example of Manavgat, Alanya, Gazipasa
  1. Tez No: 921164
  2. Yazar: GÜLSÜM YILMAZ UZUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK SALTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışması, Antalya ili Manavgat, Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında mevcut durum tespitinin yapılması ile olası risklerin belirlenmesi amacıyla örtü altı yetiştiriciliği yapan 333 farklı sera çalışanına yönelik yerinde ve Google formlar aracılığı ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada gayeli örneklem modeli kullanılarak 48 adet anket sorusu seracılık faaliyetinde bulunan üretici ve çalışanlara uygulanmıştır. Seraların yapısal özellikleri, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili eğitim ve farkındalığın tespiti, daha önce iş kazasına uğranıp uğranmadığı, tarım makineleri kullanırken iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yeterli derecede önlem alınıp alınmadığı ile ilgili sorular ile uygulama tamamlanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda; sera işletme büyüklüklerinin %55.6 oranında 4001 m2 ve üzerinde olduğu, seralarda olumsuz hava koşullarında %91.59 ile tedbir alındığı, %69.7 ile sera ısıtmasında fosil yakıt kullanıldığı, sera çalışanlarını %46.54 oranında 46 ve üzeri yaşında olduğu, bu çalışanların %49.54'ünün ilkokul seviyesinde eğitime sahip olduğu, çalışanların %87.9'unun üretici olduğu, aile bireylerinin %53.45 ile üretime dahil oldukları, çalışma süresinin %53.45 ile 7-9 saat aralığında olduğu, %75.97'sinin sosyal güvencesinin bulunduğu, tarım işçiliği eğitimi alma hususunda %77.8'inin hayır yanıtı verdiği, yine iş sağlığı ve güvenliği alma durumuna hayır yanıtı verenlerin %64.86 olduğu, seralarda %78.68 ile ilk yardım dolabının bulunmadığı belirlenmiştir. Ankete konu olan seraların fiziki koşulları ile işçi sağlığı ve güvenliğinin gerek sera çalışanları gerekse de sera sahipleri tarafından farkındalık ve bilgi seviyesinin yeterli derecede bulunmadığı düşünülmektedir. Bu nedenle, gelecekte olası iş kazalarının önüne geçilebilmesi adına bir dizi başlıkta iyileştirmelere gidilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a survey was conducted with 333 greenhouse workers in Manavgat, Alanya, and Gazipaşa districts located in the east of Antalya province to determine the current situation within the scope of Occupational Health and Safety Law No. 6331, and to identify possible risks. The survey conducted, towards a total of 48 questions, was administered to farmers and workers involved in greenhouse activities. General information about greenhouses, determination of education and awareness regarding occupational health and safety, whether the workers had experienced a work accident before, and questions about whether they apply sufficient precautions related to occupational health and safety while using agricultural machinery were asked to agricultural workers. In addition, based on observations and results obtained in the greenhouses, current and potential risks were identified. According to the data obtained; it was found that 55.6% of the greenhouse enterprises have a size of 4001 m2 and above, 91.59% take precautions during adverse weather conditions, 69.7% use fossil fuels for greenhouse heating, 46.54% of the greenhouse workers are aged 46 and above, 49.54% have primary education, 87.9% are greenhouse owners, 53.45% of the family members are involved in production, 53.45% work 7-9 hours per day, 75.97% have social security, 77.8% have not received agricultural labour training, 64.86% have not received occupational health and safety training, 78.68% do not have a first aid kit. It is thought that the physical conditions of the greenhouses and the awareness and knowledge level regarding worker health and safety are not sufficient among both greenhouse workers and owners. Therefore, the need for improvements in various areas to prevent potential future work accidents has emerged.