Bulanık çıkarım tabanlı hızlı maruziyet değerlendirme yöntem önerisi ve uçak tiplerinin pilotlar üzerinde oluşturduğu ergonomik risklerin analizi
Development of a fuzzy inference-based quick exposure check method for evaluating ergonomic risk loads on pilots from different aircraft types
  1. Tez No: 921219
  2. Yazar: İBRAHİM TALHA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İşe bağlı kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları (KİSR), işyerinde ergonomik risk faktörlerine maruz kalma sonucu kaslar, tendonlar, bağlar, eklemler ve sinirlerde oluşan sağlık sorunlarıdır. Ergonomik risk yükü ise bir çalışanın işyerinde kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları (KİSR) geliştirme riskini gösteren bir ölçüdür. Bu risk, ergonomik risk faktörlerine maruziyetten kaynaklanır. Birçok meslek grubu gibi pilotlar da benzer tehditlere maruz kalma ihtimaline sahiptir. Uzun süreli statik postürler, titreşim ve tekrarlayan hareketler gibi ergonomik açıdan zorlu koşullarda çalışan ve çeşitli risklere maruz kalan bir meslek grubudur. Bu durum, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları (KİSR) geliştirme riskini arttırmaktadır. KİSR, pilotlar arasında işsizlik ve sakatlanmanın önde gelen nedenlerinden biridir ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilir. Hızlı Maruziyet Değerlendirme (HMD) yöntemi, pilotların bu risk unsurlarına maruz kalma durumunu hızlı ve kolay bir şekilde değerlendirmek için kullanılabilecek bir araçtır. Yöntem incelendiğinde maruziyet belirmede kategorik yapıya sahip bir dilsel ifadelerin kullanıldığı ve değerlendirmede seçilen dilsel ifadelerin maruziyet sonuçlarını değiştirebileceği değerlendirilmiştir. Bu nedenle çalışmada HMD yöntemi yerine, Bulanık Hızlı Maruziyet Değerlendirme yöntemi kullanılmış, havacılık alanında görev yapan pilotlar üzerinde bir uygulama olarak tasarlanmıştır. Ayrıca farklı uçak tiplerinin pilotlar üzerinde farklı ergonomik risk yükleri oluşturabileceği değerlendirilmiş ve çalışma kapsamında ergonomik maruziyetten doğan riskli vücut bölgelerinin uçak tipine göre belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Work-related musculoskeletal disorders (WMSDs) are health problems affecting muscles, tendons, ligaments, joints and nerves as a result of exposure to ergonomic risk factors in the workplace. Ergonomic risk burden is a measure of a worker's risk of developing musculoskeletal disorders (MSDs) at work. Like many occupational groups, pilots are likely to be exposed to similar threats. They work in ergonomically demanding conditions such as prolonged static postures, vibration, and repetitive movements which increases the risk of developing musculoskeletal disorders (MSDs). WMSDs are a leading cause of unemployment and disability among pilots and can lead to long-term health problems. Quick Exposure Check (QEC) method is a tool that can be used to quickly and easily assess pilots' exposure to these risk factors. When the method was analyzed, it was evaluated that linguistic expressions may change the exposure results. Therefore, instead of the QEC method, this study used the Fuzzy Quick Exposure Check method, designed as an application for pilots in the aviation field. The study evaluated how different aircraft types create varying ergonomic risk loads on pilots and identified risky body parts arising from ergonomic exposure.