Sinop ili Karasu Deresi sedimentlerinde ağır metal kirliliğinin incelenmesi
In Karasu stream sediments of Sinop province investigation of heavy metal pollution
  1. Tez No: 921299
  2. Yazar: İLKNUR KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTDİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, Sinop ilinde bulunan Karasu Deresi'nin sediment kalitesini değerlendirmek ve olası kirlilik kaynaklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nisan-Eylül 2023 döneminde üç farklı istasyondan toplanan sediment örneklerinde ağır metal analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, dere su kalitesinin insan faaliyetlerinden, özellikle yerleşim yerlerinden kaynaklanan kirlilik kaynaklarından etkilendiğini göstermektedir. Yerleşim yerlerine yakın olan İstasyon 2'de ağır metaller, organik kirleticiler ve besin maddeleri bakımından en yüksek konsantrasyonlar ölçülmüştür. Dere kaynağına yakın olan İstasyon 1'de ise kirletici konsantrasyonları daha düşüktür. Bu durum, İstasyon 1'in insan faaliyetlerinden nispeten uzak ve doğal koşulların daha baskın olduğu bir nokta olmasından kaynaklanmaktadır. Çalışma sonuçları, Karasu Deresi'nin su kalitesinin korunması ve iyileştirilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the sediment quality of Karasu Stream, located in Sinop province, and to identify potential pollution sources. Sediment samples collected from three different stations during the period of April-September 2023 were analyzed for heavy metals. The results of the analysis show that the water quality of the stream is affected by human activities, especially pollution sources originating from residential areas. The highest concentrations of heavy metals, organic pollutants, and nutrients were measured at Station 2, which is close to residential areas. The concentrations of pollutants are lower at Station 1, which is close to the source of the stream. This is because Station 1 is relatively far from human activities and natural conditions are more dominant. The results of the study emphasize the need to take necessary measures to protect and improve the water quality of Karasu Stream.