Holstein inek kolostrumlarından ekstraktre edilerek verilen liyofilize immunoglobulinlerin yeni doğan buzağılarda kan antikor seviyesi üzerine etkisi
The effect of extracted and lyophilised immunoglobulins from Holstein cow colostrum on blood antibody levels in newborn calves
  1. Tez No: 921304
  2. Yazar: ELİF RABİA ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde, farklı işletmelerden temin edilen kolostrumlardan immunoglobulinler ayrıştırılarak liyofilize edilmiş, havuzlanmış ve liyofilize edilen immunoglobulinlerin buzağıların ilk 24 saatlik yaştaki bağışıklık sistemi ve kan parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu tez, kontrol grubunda 6 ve deneme grubunda 6 olacak şekilde toplamda 12 yenidoğan buzağı da gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna sadece maternal kolostrum verilirken deneme grubuna maternal kolostrumlara ilaveten immunoglobulin (Ig) konsantresi verilmiştir. Buzağılara verilen maternal kolostrumların kompozisyonu, %Brix değeri, toplam immunoglobulin, toplam bakteri sayısı (TBS) ve somatik hücre sayısı (SHS) analizleri yapılmıştır. Doğumu takiben buzağılardan yaklaşık 0.5 ve 24. saatlerde olmak üzere iki kez kan alınmıştır. Alınan kanlarda %Brix, toplam immunoglobulin miktarı ve serum biyokimyasal analizleri yapılmıştır. Ayrıca, her iki grupta bulunan yenidoğan buzağıların görünür immunoglobulin emilim etkinliği (AEA) hesaplanmıştır. Maternal kolostrumlarda yağ, elektriksel iletkenlik, toplam immunoglobulin miktarı, SHS ve TBS bakımından gruplar arası fark istatistiki olarak önemli bulunmuştur (P0.05). Immunoglobulin konsantresi, buzağıların serum %Brix, albümin (ALB), gamma glutamil transferaz (GGT) ve laktat de hidrogenaz (LDH) konsantrasyonlarında artma ile serum toplam immunoglobulin ve toplam protein (TP) konsantrasyonlarında azalma meydana getirmiştir (P>0.05). Sonuç olarak, elde edilen ürünün biyolojik aktivitesi yüksek olup yeni doğan buzağıların anneden gelen kolostrumuna ilave edilen Ig konsantresi, kan serumundaki Ig miktarını artırarak bağırsaklardan emiliminin gerçekleştiği ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, immunoglobulins were separated from colostrums obtained from different farms, lyophilised, pooled and lyophilised immunoglobulins and their effects on the immune system and blood parameters of calves in the first 24 hours of age were investigated. In this thesis, a total of 12 newborn calves, 6 in the control group and 6 in the experimental group. The control group received only maternal colostrum while the experimental group received immunoglobulin concentrate in addition to maternal colostrum. The composition, Brix% value, total immunoglobulin, total bacterial count (TBC) and somatic cell count (SCC) analyses of the maternal colostrums given to the calves were performed. Following birth, blood was taken from the calves twice, at approximately 0.5 and 24 hours. The blood samples were analysed for Brix%, total immunoglobulin and serum biochemical analyses. In addition, apparent immunoglobulin absorption efficiency (AEA) of newborn calves in both groups was calculated. The differences between the groups in terms of fat, electrical conductivity, total immunoglobulin content, TBC and TCC in maternal colostrums were found to be statistically significant. Immunoglobulin supplemented calves had a non-significantly higher absorption rate of 2.64% more AEA than the calves in the control group. Immunoglobulin concentrate increased serum Brix%, ALB, GGT and LDH concentrations and decreased serum total immunoglobulin and TP concentrations of calves. As a result, the biological activity of the product obtained was high and the Ig concentrate added to the colostrum of newborn calves from the mother increased the amount of Ig in the blood serum and absorbed from the intestines.