Beyaz mineral yağların fizikokimyasal özelliklerine doğal ve sentetik antioksidanların etkisi
Effect of natural and synthetic antioxidants on physical chemical properties of white mineral oils
- Tez No: 921317
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR UYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Beyaz mineral yağ (parafin yağı), çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılan, renksiz, kokusuz ve tatsız hidrofobik bir yağdır. Yağlayıcı olarak kullanılan bu yağ, oksidasyona karşı eğilimli olup, bu durum ürünün özellikleri ve performansı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, ticari olarak temin edilebilen sentetik ve bitkisel antioksidanların beyaz yağların oksidasyon stabiliteleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma kapsamında, ticari olarak temin edilen 12 sentetik antioksidan (Chimassorb 81, Tinuvin 326, Tinuvin 765, Tinuvin 571, Irganox L57, Irganox L109, Irganox L101, Irganox L115, Irganox L06, Irgafos 168, Naugard 445, BHT) ve bitkisel kaynaklardan elde edilen yedi farklı uçucu yağ (Adaçayı, Defne, Fesleğen, Biberiye, iki tür Kekik, Portakal) kullanılmıştır. Bu antioksidanlar, farmasötik ve teknik kaliteye sahip beyaz mineral yağlara %0,1, 0,2, 0,3, 0,6 ve 0,8 oranlarında (ağırlıkça) ilave edilmiştir. Yağların oksidasyonunu hızlandırmak amacıyla farklı koşullar altında maruz bırakılmıştır: ışık (2, 6 ve 24 saat), sıcaklık (160°C, 8 ve 24 saat) ve sıcaklık ve hava ile temas (120°C ve 150°C, 3 ml/dk kuru hava, 8 saat). Antioksidan katkı maddelerinin performansını değerlendirmek amacıyla, toplam asit sayısı değişimi, viskozite değişimi ve DPPH radikal temizleme aktivitesinin yanı sıra TGA (Termogravimetrik Analiz) ve DSC (Differansiyel Tarama Kalorimetrisi) testleri de ölçülmüştür. Yapılan analizlere göre, beyaz yağlarda kullanılabilecek en etkili sentetik antioksidan katkı maddelerinin Irganox L06(%0,8) ve Irganox L101(%0,3); bitkisel antioksidanlarda kekik (%0,5) ve defne (%0.6)esansiyel yağlarının olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, kombine sıcaklık ve kuru hava işleminin, oksidasyona neden olduğu test edilen üç koşuldan en etkili olanı olduğunu göstermiştir. Ayrıca yağların cinsinin (teknik veya farmasötik) elde edilen sonuçlarda önemli bir farklılık yaratmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
White mineral oil (paraffin oil) is a colorless, odorless, and tasteless hydrophobic oil used in various industrial applications. As a lubricant, this oil is prone to oxidation, which can negatively impact its properties and performance. The aim of this study is to examine the effects of commercially available synthetic and plant-based antioxidants on the oxidation stability of white oils. Within the scope of the study, 12 commercially available synthetic antioxidants (Chimassorb 81, Tinuvin 326, Tinuvin 765, Tinuvin 571, Irganox L57, Irganox L109, Irganox L101, Irganox L115, Irganox L06, Irgafos 168, Naugard 445, and BHT) and seven different essential oils derived from plant sources (sage, bay leaf, basil, rosemary, two types of thyme, and orange) were used. These antioxidants were added to pharmaceutical- and technical-grade white mineral oils at concentrations of 0,1%, 0,2%, 0,3%, 0,6%, and 0,8% (by weight). To accelerate the oxidation process, the oils were exposed to different conditions: light (for 2, 6, and 24 hours), temperature (160°C for 8 and 24 hours), and a combination of temperature and air exposure (120°C and 150°C, with dry air at 3 ml/min for 8 hours). To evaluate the performance of the antioxidant additives, total acid number changes, viscosity changes, and DPPH radical scavenging activity were measured, along with thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC) tests. According to the analyses, the most effective synthetic antioxidant additives for use in white oils were determined to be Irganox L06 (0,8%) and Irganox L101 (0,3%), while the most effective plant-based antioxidants were thyme (0,5%) and bay leaf (0,6%) essential oils. The results showed that the combined temperature and dry air treatment was the most effective oxidation-inducing condition among the three tested. Additionally, it was found that the type of oil (technical or pharmaceutical) did not cause significant differences in the obtained results.