Elektrik dağıtım şirketlerinde makine öğrenmesi tabanlı enerji tüketimi tahmin modelleri ve performans analizi
Machine learning based energy consumption estimation models and performance analysis in electricity distribution companies
  1. Tez No: 921348
  2. Yazar: EBRU İPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye, enerji sektörü açısından stratejik bir konuma sahiptir ve büyüyen ekonomisiyle birlikte enerji talebi de sürekli olarak artmaktadır. Bu bağlamda, enerji tüketim tahminleri, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için kritik öneme sahiptir. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasıyla birlikte, makine öğrenmesi teknikleri sayesinde daha verimli ve çevreci enerji yönetimi stratejileri geliştirilmektedir. Bu çalışmalar, Türkiye'nin enerji güvenliğini artırırken aynı zamanda çevresel etkilerini de minimize etmeye yöneliktir. Elektrik dağıtım sektöründe enerji tüketim tahmini, enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve talep yönetimi açısından büyük önem taşır. Makine öğrenmesi yöntemleri, bu alanda doğru ve güvenilir tahminler yapabilmek için güçlü araçlar sunar. Bu yüksek lisans tezinde, elektrik dağıtım şebekelerinde enerji tüketimini tahmin etmek amacıyla çeşitli makine öğrenmesi algoritmalarının uygulanabilirliği araştırılmıştır. İlgili veri setleri üzerinde denetimli öğrenme teknikleri kullanılarak modeller geliştirilmiş ve bu modellerin performansları karşılaştırılmıştır. Destek vektör makineleri (SVM), karar ağaçları, regresyon analizi ve yapay sinir ağları gibi popüler makine öğrenmesi yöntemleri değerlendirilmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen deneylerde, farklı zaman dilimleri ve tüketim profilleri dikkate alınarak modelleme yapılmıştır. Ayrıca, dış etkenlerin (örneğin hava durumu, mevsimsellik) enerji tüketimine etkisi de analiz edilerek daha hassas tahminler elde edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, belirli bir makina öğrenmesi yöntemi veya kombinasyonunun belirli koşullar altında daha üstün performans gösterdiği tespit edilmiştir. Bu çalışma, elektrik dağıtım şirketlerinin talep tahmini süreçlerini optimize etmelerine yardımcı olmayı amaçlamakta olup, aynı zamanda enerji verimliliğini artırmak için stratejik planlamalara katkıda bulunacak öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey has a strategic position in terms of energy sector and its energy demand is constantly increasing along distribution networks was investigated. Models were developed using supervised learning techniques on relevant data sets and the performances of these models were compared. Popular machine learning methods such as support vector machines (SVM), decision trees, regression analysis and artificial neural networks were evaluated. In the experiments conducted within the scope of the thesis, modeling was performed by considering different time periods and consumption profiles. In addition, the effects of external factors (e.g. weather, seasonality) on energy consumption were analyzed to obtain more precise estimates. As a result, it was determined that a certain machine learning method or combination showed superior performance under certain conditions. This study aims to help electricity distribution companies optimize their demand forecasting processes and also provides recommendations that will contribute to strategic planning to increase energy efficiency.with its growing economy. In this context, energy consumption estimates are of critical importance for Turkey to achieve its sustainable development goals. In addition, with the increasing use of renewable energy resources, more efficient and environmentally friendly energy management strategies are being developed thanks to machine learning techniques. These studies aim to increase Turkey's energy security while also minimizing its environmental impacts. Energy consumption estimates in the electricity distribution sector are of great importance in terms of efficient use of energy resources and demand management. Machine learning methods offer powerful tools to make accurate and reliable estimates in this field. In this master's thesis, the applicability of various machine learning algorithms to estimate energy consumption in electricity.