Tahkim anlaşmasının üçüncü kişilere teşmili
Extension of arbitration agreement to third parties
  1. Tez No: 921347
  2. Yazar: NESİBE KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tahkim anlaşması ile taraflar, kendi iradeleri ile mahkemede yargılanma hakkından vazgeçmekte ve tahkim yargılamasında taraf olmayı kabul etmektedir. Taraf iradelerinin bir sonucu olarak tahkim anlaşması, sadece anlaşmanın tarafları bakımından geçerli ve bağlayıcı olur ve kural olarak sadece bu taraflar arasında hüküm ve sonuç doğurur. Aynı şekilde tahkim yargılaması sonucu verilen hakem kararlarının tanınması veya tenfizi de bu yargılamada taraf olanlara karşı talep edilir. Tahkim yargılamasının tahkim anlaşmasına taraf olanlar arasında yürütülmesi tahkim anlaşmasının geçerliliğini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Ancak bazı durumlarda tahkim anlaşmalarının, bu sözleşmeyi imzalamayan üçüncü kişilere teşmil edilebileceği kabul edilmekte olup bu durumlar tahkim anlaşmasının nisbiliği ilkesine istisna teşkil eder. Çalışmada öncelikle tahkim anlaşmasının genel nitelikleri, tahkim anlaşmasının nisbiliği, tahkim anlaşmasının yazılı olması kuralı, irade muhtariyeti, tahkim anlaşmasının bağımsızlığı ve kompetenz-komtepenz ilkelerinin tahkim anlaşmasının üçüncü kişilere teşmiline etkisi incelenmiştir. İkinci olarak tahkim anlaşmasının üçüncü kişilere teşmilinde uygulanacak kuralları incelenmiştir. Üçüncü olarak maddi hukuk mekanizmaları ve maddi hukuk teorileri çerçevesinde tahkim anlaşmasının üçüncü kişilere teşmil edildiği hallerden temsil, halefiyet, üçüncü kişi yararına sözleşme, ortaklar ve ortaklıklar arası ilişkiler, grup şirketler doktrini, sözleşmeler arasındaki bağlantı ve dürüstlük kuralı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
By concluding an arbitration agreement, the parties voluntarily waive their right to resort to the court and agree to be a party to the arbitration proceedings. As a result of parties' consent, the arbitration agreement becomes valid and binding only for the parties to the agreement and, as a rule, only the parties to the arbitration agreement are bound by the consequences. Likewise, the recognition and enforcement of arbitral awards rendered as a result of arbitral proceedings is also requested against only the parties to these proceedings. The conduct of the arbitration proceedings between the parties to the arbitration agreement is one of the most important factors that ensure the validity of the arbitration agreement. However, in some cases, it is accepted that arbitration agreements may be extended to third parties who have not signed this agreement, and these cases constitute an exception to the principle of privity of the arbitration agreement. Firstly, the general characteristics of the arbitration agreement, its privity and the effects of the rules that the arbitration agreement must be in writing, the principle of party autonomy, severablity of the arbitration agreement and competence-cempetence principle on the extension of the arbitration agreement to third parties were examined. Secondly, the applicable law in respect of the extension of the arbitration agreement to third parties is examined. Thirdly, representation, subrogation, third party beneficiary contract, relations between partners and partnerships, group of companies doctrine, connection between contracts and the rule of good faith are examined within the framework of substantive law mechanisms and substantive law theories.