Bazı zeytin çeşitlerinin su stresine tolerans dereceleri ile oksin uygulamalarının köklenme üzerine etkilerinin belirlenmesi
Investigation of some olive varieties based on their water stress tolerance and efficieny of auxin applications on rooting formation
- Tez No: 921353
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, bazı zeytin çeşitlerinin su stresine karşı tolerans dereceleri ile oksin uygulamalarının köklenme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında Arbequina ve Koroneiki zeytin çeşitlerinden alınan çelikler kullanılarak, farklı oksin (IBA) konsantrasyonlarının köklenme başarısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca, su stresinin Arbequina, Gemlik ve Adana Topağı zeytin çeşitlerinde fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, Adana Topağı çeşidinin su stresine karşı en yüksek dayanıklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bu dayanıklılık, prolin birikimi ve osmotik düzenleme mekanizmaları ile ilişkilendirilmiştir. Köklenme denemelerinde ise 3000 ppm IBA konsantrasyonu, hem köklenme oranını hem de kallus oluşumunu artırmada en etkili doz olarak belirlenmiştir. Araştırma, zeytin çeşitlerinin genetik farklılıklarının köklenme ve su stresine dayanıklılıkta önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, zeytin yetiştiriciliğinde doğru çeşit seçiminin ve uygun hormon uygulamalarının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, tarımsal üretimde kuraklık ve su kıtlığına karşı çözüm geliştirmek amacıyla daha dayanıklı çeşitlerin kullanımının teşvik edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the tolerance levels of some olive cultivars under water stress and the effects of auxin applications on rooting. The study utilized cuttings from two cultivars, Arbequina and Koroneiki, to evaluate the impact of different auxin (IBA) concentrations on rooting success. Additionally, the physiological and biochemical responses of Adana Topağı, Arbequina and Gemlik cultivars to water stress were investigated. The results revealed that the Adana Topağı cultivar demonstrated the highest resistance to water stress. This resistance was associated with proline accumulation and osmotic adjustment mechanisms. In the rooting experiments, 3000 ppm IBA concentration was identified as the most effective dose for enhancing both rooting rates and callus formation. This study highlighted the significant role of genetic differences among olive cultivars in determining rooting success and tolerance to water stress. These findings emphasize the importance of selecting appropriate cultivars and applying suitable hormone treatments in olive cultivation. Furthermore, it was concluded that the use of more resilient cultivars should be encouraged to address challenges such as drought and water deficiency in agricultural production.