Halk elinde yetiştirilen Akkaraman Koyunu'nun döl verimi, büyüme ve morfometrik özellikleri ile filogenetik yapılarının belirlenmesi
Determination of fertility, growth and morphometric characteristics, and phylogenetic structures of Akkaraman Sheep raised in farmer conditions
  1. Tez No: 921367
  2. Yazar: EROL ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYRANİ KONCAGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Kırşehir ilinde yetiştirilen Akkaraman koyunlarının sahip olduğu morfolojik özellikler ve filogenetik durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Kırşehir ilinde değişik rakımlarda yetiştirilen üç Akkaraman sürüsünde çalışılmıştır. Ayrıca, 25 farklı işletmeden kan örnekleri alınarak DNA analizleri yapılmış ve filogenetik durumları belirlenmiştir. Koyunlarında vücut ölçüleri için tespit edilen en küçük kareler ortalamaları; Vücut Uzunluğu 83.24±0.312, Cidago Yüksekliği 75.46±0.314, Sırt Yüksekliği 74.28±0.240, Sağrı Yüksekliği 73.89±0.234, Sağrı Genişliği 24.50±0.156, Göğüs Derinliği 36,11±0.240, Göğüs Genişliği 21.27±0.218, Göğüs Çevresi 101.69±0.432 cm olarak belirlenmiştir. Koçlarında vücut ölçüleri için tespit edilen ait en küçük kareler ortalamaları; Vücut Uzunluğu 97.13±1.029, Cidago Yüksekliği 87.00±1.035, Sırt Yüksekliği 84.40±0.792, Sağrı Yüksekliği 84.23±0.773, Sağrı Genişliği 28.63±0.514, Göğüs Derinliği 42.26±0.794, Göğüs Genişliği 24.40±0.720, Göğüs Çevresi 117.13±1.425 cm olarak tespit edilmiştir. Kuzuların doğum ağırlığı, sütten kesim ağırlığı ve 90 günlük yaşa kadar canlı ağırlık artışı ortalamaları sırasıyla 5.49±0.035 kg, 28.30±0.157 kg ve 253.45±1.798 g olarak bulunmuştur. Kuzularda scrotum çevresi ve scrotum uzunluğu ise sırasıyla 11.17 cm ve 7.70 cm olarak tespit edilmiştir. Koyunlardan alınan kan örneklerinden genomik DNA izole edilmiştir. Popülasyonlar için nükleotid farklılığı sayısı, toplam bölge sayısı, haplotip sayısı, haplotip farklılığı, polimorfik bölge sayısı, nükleotid farklılığı hesaplanmıştır. Koyunlarda tespit edilen 21 haplotipten, 5'inin A soyunda, 16'sının B soyunda olduğu tespit edilmiştir. Koyunlarda mtDNA polimorfizmi, mtDNA haplotipleri ve haplogrupları (soylar), haplotipler ve yabani koyunlar arasında filogenetik ilişkiler, gen dizi bilgilerine göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the morphological characteristics and phylogenetic status of Akkaraman sheep raised in Kırşehir province. For this purpose, The study was carried out on three Akkaraman flocks raised in different attitutes. In addition, DNA analyses were performed by taking blood samples from 25 different farms and their phylogenetic status was determined. The least squares means determined for body measurements in ewes were determined as Body Length 83.24±0.312, Withers Height 75.46±0.314, Back Height 74.28±0.240, Rump Height 73.89±0.234, Rump Width 24.50±0.156, Chest Depth 36.11±0.240, Chest Width 21.27±0.218, Chest Circumference 101.69±0.432 cm. The least squares means determined for body measurements in rams were as follows; Body Length 97.13±1.029, Withers Height 87.00±1.035, Back Height 84.40±0.792, Rump Height 84.23±0.773, Rump Width 28.63±0.514, Chest Depth 42.26±0.794, Chest Width 24.40±0.720, Chest Circumference 117.13±1.425 cm. The average birth weight, weaning weight and weight gain up to 90 days of age of the lambs were found as 5.49±0.035 kg, 28.30±0.157, 253.45±1.798 g, respectively. Scrotum circumference and scrotum length were determined to be 11.17 cm and 7.70 cm, respectively. Genomic DNA was isolated from blood samples. The number of nucleotide differences, total number of regions, number of haplotypes, haplotype differences, number of polymorphic regions, nucleotide differences were calculated for the populations. 5 of the 21 haplotypes detected in sheep were found in lineage A and 16 in lineage B. According to the gene sequence information, mtDNA polymorphism in sheep, mtDNA haplotypes and haplogroups (lineages), phylogenetic relationships between haplotypes and wild sheep were determined.