Akıllı binalarda çevresel sürdürülebilir tasarımlar: Okul örneğinde enerji verimliliğinin arttırılması
Environmentally sustainable designs in smart buildings: Increasing energy efficiency in a school example
- Tez No: 921369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİYE KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, akıllı binalarda çevresel olarak sürdürülebilir tasarım oluşturmak için özellikle akıllı aydınlatma sistemleri ve enerji verimliliğine odaklanılmıştır. Bunun için, 6.847 m²'lik bir okul örneği örneklem olarak seçilmiştir. Çalışmamın amacı, bahse konu okulun enerji tüketimini, sera gazı emisyonlarını, enerji tasarrufu potansiyelini analiz etmek ve iyileştirme için pratik öneriler sunmaktır. Enerji tüketimine ilişkin veriler okulun elektrik ve doğal gaz faturalarından elde edilmiş olup mevcut aydınlatma sistemi EN12464-1 2011 aydınlatma standardına uygunluk açısından değerlendirilmiştir. Bu sürdürülebilir akıllı bina tasarımı çalışmasında ilk olarak, yetersiz veya aşırı aydınlatma olan alanlar belirlendikten sonra enerji kullanımını azaltmak için bazı optimizasyon işlemleri yapılmıştır. Bunlar; geleneksel aydınlatma armatürlerini enerji tasarruflu LED sistemlerine dönüştürmek ve tek seferlik elektrik tarifesinden çok dönemli tarife sistemine geçiş çalışmalarıdır. Yıllık enerji tüketimi 73.178 kWh/m² olarak hesaplanmış, elektrik kullanımı 19,69 kWh/m² ve doğal gaz kullanımı 5,886 kWh/m² olmuştur. Karbon emisyonları yılda 13,5 kg-CO₂/m² olarak belirlenmiştir. Önerilen aydınlatma iyileştirmelerinin uygulanmasının yıllık 27.014,78 TL tasarruf sağlayacağı öngörülürken, tarife ayarlaması ek 30.261,32 TL tasarrufla sonuçlanacaktır. Bulgular, akıllı aydınlatma sistemlerinin ve enerji yönetim stratejilerinin eğitim binalarında enerji verimliliğini önemli ölçüde artırabileceğini ve çevresel etkileri azaltabileceğini vurgulamaktadır. Sürdürülebilir tasarım ilkelerini uygulayarak, okullar enerji verimli operasyonlar için model görevi görebilir. Bu çalışma, sürdürülebilir okul binalarının tasarlanması ve yönetilmesi konusunda ayrıntılı rehberlik sağlamakta ve çevresel sürdürülebilirliği teşvik etmek için akıllı aydınlatma uygulamalarının yaygınlaştırılmasının önemini vurgulamaktadır. Sonuçlar, bu tür müdahalelerin daha yeşil, daha uygun maliyetli eğitim tesisleri yaratma ve daha geniş enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunma potansiyelinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to create environmentally sustainable design in smart buildings, especially smart lighting systems and energy efficiency are focussed. For this purpose, a 6,847 m² school was selected as a sample. The aim of my study is to analyze the energy consumption, greenhouse gas emissions and energy saving potential of this school and to provide practical recommendations for improvement. Data on energy consumption were obtained from the school's electricity and natural gas bills, and the existing lighting system was evaluated for compliance with EN12464-1 2011 lighting standard. In this sustainable smart building design study, firstly, areas with insufficient or excessive lighting were identified and then some optimisation processes were performed to reduce energy use. These are converting traditional lighting fixtures to energy-saving LED systems and switching from one-time electricity tariff to multi-period tariff system. Annual energy consumption was calculated as 73,178 kWh/m² including electricity utilization (19.69 kWh/m²) and natural gas utilization (5,886 kWh/m²). Carbon emissions were determined as 13.5 kg-CO₂/m² per year. Implementation of the proposed lighting retrofits is projected to result in annual savings of 27,014.78 TL, while tariff adjustment will result in additional savings of 30,261.32 TL. The findings emphasise that smart lighting systems and energy management strategies can significantly improve energy efficiency and reduce environmental impacts in educational buildings. By applying sustainable design principles, schools can serve as models for energy efficient operations. This study provides detailed guidance on designing and managing sustainable school buildings and highlights the importance of mainstreaming smart lighting applications to promote environmental sustainability. The results underline the potential for such interventions to create greener, more cost-effective educational facilities and contribute to broader energy efficiency and sustainability goals.