Gemerek Göksu sulama birliği performansının belirlenmesi
Performance assessment for Gemerek Göksu irrigation association
- Tez No: 921389
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, Gemerek Göksu Sulama Birliği'nin 2018-2022 yılları arasındaki performansını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, birlik üyeleriyle yapılan anketler aracılığıyla çiftçilerin birliğe yönelik memnuniyet düzeyleri ve karşılaştıkları sorunlar analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, birim sulanan alana dağıtılan yıllık sulama suyu ortalaması 10 478.5 m³/ha, sulama oranı %25-41, sürdürülebilir sulama oranı ise tüm yıllar için 1 olarak belirlenmiştir. Sulama şebeke yoğunluğu ortalama 15.7 ha/km, su temin oranı 0.72-2.16 ve sulama ücreti toplama oranı %37.83-66.74 değerleri arasında hesaplanmıştır. Ayrıca, birliğin sulama şebekesi personel yoğunluğu tüm yıllar boyunca 7.8 olarak sabit kalmıştır. Çiftçilerin %78.34'ü sulama suyuna erişimden memnuniyet duyarken, %70'i sulama ücretlerini yüksek bulmuştur. Bunun yanı sıra, çiftçilerin bitkilerin ihtiyaçlarına uygun sulama zamanlaması konusunda eğitim alması gerektiği ve modern sulama yöntemleri konusunda bilinçlendirilme ihtiyacı bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sulama birliklerinin performansını artırmak için eğitim programları, modern sulama tekniklerinin teşviki, altyapı modernizasyonu, ölçüm sistemleri kurulumu ve yenilikçi enerji çözümleri önerilmektedir. Bu adımlar, su kaynaklarının sürdürülebilirliği ve tarımsal verimliliğin artırılması için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the performance of the Gemerek Göksu Irrigation Association during the 2018-2022 period. Additionally, through surveys conducted with member farmers, satisfaction levels with the association and the challenges they faced were analyzed. According to the research findings, the average annual irrigation water distributed per unit irrigated area was 10 478.5 m³/ha, with an irrigation ratio of 25%-41% and a sustainable irrigation ratio of 1 for all years. The average irrigation network density was calculated as 15.7 ha/km, the water supply ratios ranged between 0.72 and 2.16, and the irrigation fee collection rates varied between 37.83% and 66.74%. Furthermore, the personnel density of the irrigation network remained constant at 7.8 throughout all years. It was found that 78.34% of farmers were satisfied with access to irrigation water, while 70% considered irrigation fees to be high. Additionally, it was determined that farmers need training on irrigation timing suitable for crop requirements and awareness regarding modern irrigation methods. In conclusion, to improve the performance of irrigation associations, it is recommended to implement training programs, promote modern irrigation techniques, modernize infrastructure, establish measurement systems, and adopt innovative energy solutions. These steps are critical for ensuring the sustainability of water resources and enhancing agricultural productivity