Sosyal medya pazarlama algısının marka deneyimi üzerindeki etkisi: Sivas ili tüketicileri üzerine bir uygulama
The Effect of social media marketing perception on brand experience: An Application on consumers of Sivas
  1. Tez No: 921388
  2. Yazar: ESMA KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUALLA AKÇADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Sosyal medya, markalar için gün geçtikçe önemli bir pazarlama aracı haline gelmekte ve bu alana yapılan yatırımlar hızla artmaktadır. Günümüzde sosyal medya platformları, en etkili pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirildiği mecralar arasında yer almaktadır. Sosyal medya pazarlaması, bir ürün ya da hizmetin sosyal medya ağları üzerinde tanıtımının yapılmasını, reklam kampanyalarının yürütülmesini, marka bilinirliğinin artırılmasını ve hedef kitleye ulaşılmasını sağlayan bir pazarlama yöntemi olarak bilinmektedir. Bu sayede sosyal medya pazarlaması, modern işletmelerin stratejik planlamalarında önemli bir yer edinmektedir. Ayrıca sosyal medya platformları, tüketici algılarını şekillendiren güçlü araçlar olarak öne çıkmakta ve algı yönetimini kolaylaştırarak pazarlama stratejilerinin etkinliğini arttırmaktadır. Pazarlama ve sosyal medya arasındaki ilişki, modern tüketici davranışlarını anlamak ve yönlendirmek açısından kritik bir öneme sahiptir. Buradan hareketle bu tez çalışmasında, sosyal medya pazarlama algısının marka deneyimi üzerindeki etkileri belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırma verileri, Sivas ilindeki 397 tüketiciye anket yöntemiyle yüz yüze uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen veriler nicel araştırma yöntemlerine uygun olarak T-Testi ve ANOVA analizleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda sosyal medya pazarlama algısının cinsiyete, sosyal medya kullanım sıklığına, kullanılan sosyal medya türüne göre; marka deneyiminin ise yaşa, sosyal medya kullanım sıklığına, kullanılan sosyal medya türüne ve sosyal medyayı kullanım amacına göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca sosyal medya pazarlama algısı ile marka deneyimi arasında orta düzeyli ve pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu; sosyal medya pazarlama algısının ise marka deneyimi üzerinde pozitif yönlü bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media is becoming an important marketing tool for brands day by day and investments in this area are increasing rapidly. Today, social media platforms are among the channels where the most effective marketing activities are carried out. Social media marketing is known as a marketing method that enables the promotion of a product or service on social media networks, running advertising campaigns, increasing brand awareness and reaching the target audience. In this way, social media marketing has an important place in the strategic planning of modern businesses. In addition, social media platforms stand out as powerful tools that shape consumer perceptions and increase the effectiveness of marketing strategies by facilitating perception management. The relationship between marketing and social media is critical to understanding and guiding modern consumer behavior. Based on this this thesis study aims to determine the effects of social media marketing perception on brand experience. Research data was collected by face-to-face survey method to 397 consumers in Sivas province. The data obtained were examined using T-Test and ANOVA analyzes in accordance with quantitative research methods. As a result of the study, social media marketing perception is determined according to gender, frequency of social media use, and type of social media used; It has been determined that brand experience varies significantly according to age, frequency of social media use, type of social media used and purpose of using social media. Additionally there is a moderate and positive relationship between social media marketing perception and brand experience; It has been determined that social media marketing perception has a positive effect on brand experience.