Aydın Adnan Menderes üniversitesi hastanesi'nde tesadüfen anti-hcv pozitif saptanan hastalara gastroenteroloji dışı bölümlerin yaklaşımı
Aproach of departments, other than the gastroenterology, to incidental anti HCV positive pati̇tents at the Aydin Adnan Menderes University Hospital
  1. Tez No: 921418
  2. Yazar: MURAT DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TAŞKİRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
HCV enfeksiyonu, dünyadaki kronik karaciğer hastalığının ana nedenlerinden biridir. Coğrafi bölgelere göre önemli farklılıklar gösterir. Çoğu enfeksiyonundan haberdar olmayan, dünya çapında yaklaşık 71 milyon kronik enfekte birey bulunmaktadır. Günümüzde etkin tedavi stratejileri varlığına rağmen, HCV ile enfekte olmuş bireylerin çoğu tanı ve tedavi almamış olarak yaşamaya devam etmektedir. Tedavi edilmeden bırakıldığında, kronik HCV enfeksiyonu olan bireylerin yaklaşık %15-30'u siroza ilerlemekte, bu da son dönem karaciğer hastalığına ve HCC'ye yol açmaktadır. Virüs vücuda genellikle kan ve kan ürünleri, kontamine tıbbi ve cerrahi aletler ile parenteral yoldan girmektedir. Ancak cinsel temas, damar içi ilaç kullanımı, organ transplantasyonu, nozokomiyal ve aile içi yakın ilişki yoluyla bulaş da bildirilmiştir. Alınan virüs, kan yolu ile karaciğere ulaşarak çoğalmakta ve spesifik belirtileri ortaya çıkarmaktadır. Ender olarak akut hepatik yetmezliğe neden olabilse de akut hepatit genelde kendini sınırlamaktadır. Özellikle akut enfeksiyonu semptomatik olarak geçiren kişilerde daha güçlü bir immün yanıt gelişimi ortaya çıktığı için HCV'nin temizlenmesi daha yüksek olasıdır. Çalışmamızın amacı, Anti-HCV pozitifliği saptanan serum örneklerinde, HCV-RNA test istem oranlarının, test istemi yapan ve yapmayan birimlerin değerlendirilmesi, bu hastaların gastroenteroloji-enfeksiyon hastalıklarına tanı ve tedavi açısından yönlendirilmesinin incelenmesidir. Bu çalışmada retrospektif olarak 2013-2022 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde randomize Anti-HCV pozitif saptanmış tüm hastalar değerlendirilecektir ve demografik veriler kayıt edilecektir.Hastaların anamnez, fizik muayene bulguları, Anti-HCV düzeyi, karaciğer fonksiyon testleri, Anti-HCV pozitifliği saptandıkta sonra takip ve tedavi için gastroenteroloi kliniğine konsülte edilme oranı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
HCV infection is one of the main causes of chronic liver disease in the world. It shows significant differences according to geographical regions. There are approximately 71 million chronically infected individuals worldwide, most of whom are unaware of their infections. Despite the existence of effective treatment strategies today, most of the individuals infected with HCV continue to live undiagnosed and untreated. Left untreated, approximately 15-30% of individuals with chronic HCV infection progress to cirrhosis, leading to end-stage liver disease and HCC. The virus usually enters the body through blood and blood products, contaminated medical and surgical instruments and parenterally. However, transmission through sexual contact, intravenous drug use, organ transplantation, nosocomial and family close relationships has also been reported. The ingested virus reaches the liver via blood, multiplies and reveals specific symptoms. Acute hepatitis is usually self-limiting, although it may rarely cause acute hepatic failure. Clearance of HCV is more likely as a stronger immune response develops, especially in people who have experienced an acute infection symptomatically. The aim of our study was to evaluate the HCV-RNA test request rates, the units that requested and did not test in serum samples with anti-HCV positivity, and to examine the referral of these patients to gastroenterology-infectious diseases in terms of diagnosis and treatment. In this study, all randomized Anti-HCV positive patients in Aydın Adnan Menderes University Medical Faculty Practice and Research Hospital between 2013-2022 will be evaluated retrospectively and demographic data will be recorded. After anti-HCV positivity is detected, the rate of consultation to the gastroenterology clinic for follow-up and treatment will be evaluated.