Hastanelerin temizlik bölümünde çalışanların bazı ekipmanlarından izole edilen ve tanımlanan E. Coli'lerde antibiyotik direncinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistance in E. Coli isolated and identified from some tools of workers in hospital cleaning departments
- Tez No: 921419
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA DÖLARSLAN, PROF. DR. WASAN TALİB ABDUL AZAWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı, üniversite öğrencileri tarafından kullanılan çeşitli ekipmanlardan Escherichia coli (E. coli) suşlarını izole etmek ve tanımlamaktır. Daha sonra, izole edilen E. coli suşlarının antibiyotik duyarlılığı farklı antibiyotikler kullanılarak değerlendirilmiştir. Mart-Nisan 2023 döneminde cep telefonlarından alınan 50 svap, temizlik aletlerinden alınan 50 svap ve temizlik işçileri tarafından kullanılan giysilerden alınan 40 svaptan oluşan toplam 140 numune toplanmıştır. Temin edilen örnekler MacConkey agar gibi çeşitli kültür ortamlarında tanımlamaya tabi tutulmuş ve biyokimyasal testleri yapılmıştır. Tanımlama sürecinin ardından, E. coli izolatları daha sonra kullanılmak üzere, -20°C sıcaklıkta %20 gliserol eklenmiş LB broth içinde muhafaza edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, katılımcıların cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark olmadığını (P>0,05) göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre, kanlı agar ve MacConkey agar gibi ideal kültür ortamlarının kullanımının, tüm örnek setinin %11,4'üne karşılık gelen 16 örnekte olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Araştırma, 16 pozitif ELISA örneğinden 9'unda (%56,3) idrar numunelerinin pozitif kültür gösterdiğini ve temizlik aletinden alınan sürüntülerin 5'inin (%31,2) E. coli için pozitif sonuç verdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, giysi numuneleri söz konusu olduğunda, 6 öğe içeren numunelerden sadece iki numune Escherichia coli (E. coli) varlığının pozitif bir göstergesi olmuştur. Toplamda bu iki numune %12,5'lik bir orana karşılık gelmektedir. Amoksisilin/klavulanik asit ve ampisilin ile hiçbir inhibisyon zonu tespit edilememiştir, dolayısıyla E. coli her iki antibiyotiğe de tamamen dirençlidir (%100). Siprofloksasin için de %50 R-değeri rapor edilmiştir. Türlere göre duyarlılıkta farklılıklar vardır ve Escherichia coli İmipenem, Amikasin, Gentamisin, Azitromisin ve Sefepime sırasıyla %40, %20, %60, %20 ve %50 oranında duyarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the present investigation was to isolate and identify Escherichia coli (E. coli) strains from various equipment utilized by university students. Subsequently, an assessment of the antibiotic susceptibility of the isolated E. coli strains was conducted using different antibiotics. A total of 140 samples were collected in March-April 2023, including 50 swabs from mobile phones, 50 swabs from cleaning tools and 40 swabs from clothes used by cleaning workers. The provided samples will be subjected to identification on various culture media, such as MacConkey agar, and their biochemical testing will be conducted. Following the identification process, the E. coli isolates will be preserved in LB broth supplemented with 20% glycerol at a temperature of -20°C for subsequent utilization. The findings of the present study indicated that there was no significant difference (P>0.05) in the genders of the participants, namely between males and females. The 140 samples utilized in this investigation were derived from urine specimens. Based on the results obtained, it was seen that the utilization of ideal cultured media such as blood agar and MacConkey agar yielded positive outcomes in 16 samples, accounting for 11.4% of the entire sample set. The survey found that out of 16 sample positive ELISA, urine swabs showed positive cultures at 9 (56.3%), and 5 (31.2%) of swabs taken from cleaning tool tested positive for E. coli. However, when it comes to the clothing samples, out of the whole sample which contains 6 items, only two samples were a positive indicator of Escherichia coli (E. coli) presence. Overall, these two samples accounted for 12.5%. With amoxicillin/clavulanic acid and ampicillin no inhibition zone could be detected, thus, E. coli was resistant to both antibiotics completely (100%). A 50% R-value was reported for ciprofloxacin as well. There are differences in susceptibility by species, and Escherichia coli was 40%, 20%, 60%, 20%, and 50% susceptible to Imipenem, Amikacin, Gentamicin, Azithromycin, and Cefepime, respectively.