Yoğun bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışları ile bakım kalitesini algılama düzeyi ilişkisi
The relationship between intensive care nurses' attitudes and behaviors towards end-of-life care and their level of perception of care quality
  1. Tez No: 921477
  2. Yazar: TUĞBA ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİZER ERAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin yaşam sonu bakımına yönelik tutum ve davranışları ile bakım kalitesini algılama düzeyi ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 31 Temmuz 2023- 31 Ocak 2024 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi ve Tokat Devlet Hastanesi'nin yoğun bakım ünitelerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 207 hemşire katılmıştır. Veriler,“Hemşire Bilgi Formu,”“Yoğun Bakım Hemşirelerinin Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Tutum ve Davranışları Ölçeği (INTEL)”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24)”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada yoğun bakım hemşirelerinin %48,8'i kadın, yaş ortalaması 31,50±5,80 yıl, çalışma yılı ortalaması 9,17±5,54, yoğun bakımda çalışma süresi ortalaması 7,09±4,16 yıl ve haftalık çalışma süresi ortalaması 47,50±8,22 saattir. Hemşirelerin %60,9'unun yoğun bakım kliniğinde kendi isteğiyle çalıştığı ve %65,7'sinin burada çalışmaktan mutlu olduğu saptanmıştır. Araştırmada, yoğun bakım hemşirelerinin INTEL puan ortalamaları 53,94±11,23; BDÖ-24 puan ortalamaları ise 5,24±0,66 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the relationship between intensive care unit nurses' attitudes and behaviors towards end-of-life care and their perception level of care quality. The research was carried out in the intensive care units of Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital and Tokat State Hospital between 31 July 2023 and 31 January 2024. A total of 207 nurses participated in the study. Data were collected using the“Nurse Information Form,”“Intensive Care Nurses' Attitudes and Behaviors Towards End-of-Life Care Scale (INTEL)”and“Caring Behaviors Scale-24 (BDI-24).”n the study, 48.8% of the intensive care nurses were women, the average age was 31.50±5.80 years, the average working year was 9.17±5.54, the average working time in the intensive care unit was 7.09±4.16 years and weekly working hours. The average duration is 47.50±8.22 hours. It was determined that 60.9% of the nurses worked in the intensive care clinic voluntarily and 65.7% were happy to work there. n the study, the average INTEL score of intensive care nurses was 53.94±11.23; The mean BDI-24 score was found to be 5.24±0.66.