Devlet destekli büyükbaş hayvan hayat sigortası uygulamalarının süt sığırcılığı işletmeleri açısından değerlendirilmesi: Burdur ili örneği
Evaluation of government-supported livestock life insurance applications in terms of dairy farms: The case of Burdur province
- Tez No: 921503
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, devlet destekli büyükbaş hayvan hayat sigortası (BHHS) uygulamalarının Burdur ili süt sığırcılığı işletmeleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Burdur ilinde süt sığırcılığı yapan ve devlet destekli büyükbaş hayvan hayat sigortası kapsamında hayvanlarına sigorta yaptıran 52 çiftçi ve sigorta yaptırmayan 141 çiftçi olmak üzere toplam 193 çiftçi ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Çiftçilerin sosyo-ekonomik, demografik ve teknik özelliklerinin belirlenmesinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Süt sığırcılığı işletmelerinin, devlet destekli büyükbaş hayvan hayat sigortası yaptırma ve yaptırmama nedenlerine etki eden faktörlerin tespit edilmesinde Binary Logit Model ve Ki-Kare bağımsızlık testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, incelenen işletmelerde BHHS yaptıran çiftçilerin ortalama yaşının daha küçük (49.02 yıl), ortalama eğitim düzeyinin daha yüksek (9.73 yıl), ortalama hayvancılık deneyiminin daha düşük (22.63 yıl) ve ortalama hayvan sayısının daha fazla (66.04 baş), ortalama işletme arazi büyüklüğünün daha yüksek (150.13 dekar), ortalama mülk arazi büyüklüğünün daha yüksek ( 113.67 dekar) , ortalama sulanan arazi büyüklüğünün daha yüksek (74.88 dekar), ortalama çalışan kişi sayısının daha fazla (3.50 kişi) ve işletme faaliyet kayıtlarını tutma oranının daha yüksek (%86.54) olduğu saptanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, incelenen işletmelerde büyükbaş hayvan sayısındaki artışın, BHHS yaptırma olasılığını 1.06 kat artırdığı, tarımsal kredi kullanımının, BHHS yaptırma olasılığını %86.80 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde hayvan hayat sigortası uygulamalarının benimsetilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetleri için çiftçi eğitim programları hayata geçirilmelidir Ayrıca hayvan hayat sigortası uygulamaları öncesi ve sonrası yaşanan sorunlar ortadan kaldırılarak çiftçilerin hayvan hayat sigortası yaptırmaları yönünde isteklilikleri artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate state-supported livestock life insurance (SLLI) applications in terms of dairy farms in Burdur province. For this purpose, a face-to-face survey was conducted with a total of 193 farmers, 52 of whom are engaged in dairy farming in Burdur province and have their livestock insured under the state-supported cattle life insurance and 141 of whom are not insured. Descriptive statistics were used to determine the socio-economic, demographic and technical characteristics of the farmers. Binary Logit Model and Chi-Square test of independence were used to determine the factors affecting the reasons for dairy farms to have or not to have state-supported livestock life insurance. According to the research findings, it was determined that the average age of the farmers who had SLLI in the examined enterprises was younger (49.02 years), the average education level was higher (9.73 years), the average animal husbandry experience was lower (22.63 years) and the average cattle number was higher (66.04 head), the average farm land size was higher (150.13 decare), the average property land size was higher (113.67 decare), the average irrigated land size was higher (74.88 decare), the average number of employees was higher (3.50 people) and the rate of keeping business activity records was higher (86.54%). According to the analysis results, it was determined that the increase in the number of cattle in the examined farms increased the probability of having SLLI by 1.06 times, and the use of agricultural credit decreased the probability of having SLLI by 86.80%. According to the results of the Farmer training programs should be implemented for awareness and awareness-raising activities aimed at the adoption and dissemination of livestock life insurance applications in the research area. In addition, the problems experienced before and after livestock life insurance practices should be eliminated and the willingness of farmers to have livestock life insurance should be increased.