Doğu Anadolu Gözlemevi adaptif optik sisteminin galaksi çalışmalarına etkisinin simülasyonlarla incelenmesi
Investigating the effect of the Eastern Anatolia Observatory adaptive optics system on galaxy studies using simulations
- Tez No: 921516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ALİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin ilk kırmızıöte ve en büyük teleskobu olacak Doğu Anadolu Gözlemevi teleskobunun adaptif optik sisteminin galaksi çalışmalarına etkileri incelenmiştir. Temelde iki ayrı simülasyon setiyle gerçek galaksi kümesi alanları ve sentetik galaksiler kullanılarak teleskobun, adaptif optik sisteminin ve kırmızıöte detektörünün toplam etkisi irdelenmiştir. Analizler 0.3“, 0.7”, 1.0“ ve 1.5”atmosferik görüş değerleri için, adaptif optik etkin ve kapalı iken ayrı ayrı yapılmıştır. Küme alanları için 88, sentetik galaksiler için 160 toplam 248 görüntü simüle edilmiş ve analizleri yapılmıştır. Abell 193 ve Abell 2255 galaksi küme alanlarına ait simülasyonlar adaptif optiğin galaksi parlaklıklarının belirlenmesinde çok önemli olmadığını ama hataların azaltılmasında belirgin katkısının olduğunu göstermiştir. Bundan daha önemlisi, galaksilerin yapısal parametrelerinden b/a'nın belirlenmesinde adaptif optik sayesinde 1" ve üzeri atmosferik görüş değerlerinde ciddi iyileşmeler beklenebileceği gösterilmiştir. Sentetik galaksiler kullanılarak belirlenen fotometrik kırmızıya kayma doğruluklarında literatürle uyumlu sonuçlar alınmış ve yalnızca optik bölgedeki değil, aynı zamanda kırmızıöte bölgedeki filtrelerin de kullanılmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the adaptive optics system of the Eastern Anatolian Observatory telescope, which will be the first infrared and the largest telescope in Turkey, on galaxy studies were investigated. The total effect of the telescope, including the adaptive optics system and infrared detector, was examined using real galaxy cluster fields and synthetic galaxies with two separate simulation sets. The analyses were performed separately for different atmospheric seeing conditions of 0.3“, 0.7”, 1.0“ and 1.5”, with adaptive optics enabled and disabled. A total of 248 images, 88 for cluster fields and 160 for synthetic galaxies, were simulated and analyzed. Simulations of the Abell 193 and Abell 2255 galaxy cluster fields showed that adaptive optics was not very important in determining galaxy magnitudes, but it is significant in reducing errors. More importantly, it has been shown that significant improvements can be expected at atmospheric seeing conditions of 1" and above thanks to adaptive optics in determining b/a, one of the structural parameters of galaxies. Results for the photometric redshift accuracies are found to be consistent with the literature based on the simulations of synthetic galaxies. The importance of using infrared filters together with the filters in the optical region is also emphasized.