Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü Sarıçam Meşcereleri için tepe profili modelleri
Crown profile models for Scots Pine stands of Taşköprü Forest Enterprise
  1. Tez No: 921546
  2. Yazar: TANER ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisindeki Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü'nde yayılış gösteren sarıçam meşcereleri için tepe profili modelleri geliştirilmiştir. Bu amaçla, çalışma alanından alınan 49 adet örnek alanda sarıçam bireyleri için göğüs çapı (d) – tepe boyutları ve ağaç boyu (h) – tepe boyutları ilişkileri ayrı ayrı araştırılmıştır. Çalışmada, bağımsız değişkeni d ve bağımlı değişkenleri tepe çapı (tç), tepe izdüşüm alanı (tia), tepe başlangıç yüksekliği (tby) ve tepe boyu (tb) olan regresyon denklemleri ile bağımsız değişkeni h ve bağımlı değişkenleri tç, tia, tby ve tb olan regresyon denklemleri için katsayı tahminleri yapılmıştır. Katsayı tahmini yapılan denklemlerin tahmin başarılarının karşılaştırılmasında istatistiksel ölçütlerden, nisbi sıralama yönteminden ve grafik incelemelerden faydalanılmıştır. Sonuç olarak; tç, tia ve tb değişkenlerinin sırasıyla d, d ve h değişkenlerini bağımsız değişken olarak içeren regresyon denklemleri ile başarılı bir şekilde tahmin edilebileceği, ancak tby değişkeninin tahmininde d ve h değişkenlerinin tek başlarına yetersiz kaldıkları görülmektedir. Bu çalışma sonucunda, Taşköprü yöresi sarıçam meşcerelerinde tç tahminleri için d bağımsız değişkenini içeren M1 modeli (Rdüz2=0.637, OH=-0.0009 m), tia tahminleri için d tahmin değişkenini içeren M3 modeli (Rdüz2=0.628, OH=0.0314 m) ve tb tahminleri için h tahmin değişkenini içeren M3 modelinin (Rdüz2=0.745, OH=0.0043 m) kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, crown profile models were developed for Scots pine stands distributed in Taşköprü Forest Enterprise within the borders of Kastamonu Forest Regional Directorate. For this purpose, the relationships between diameter at breast height (d) and crown dimensions, as well relationships between tree height (h) and crown dimensions were investigated separately within 49 sample plots taken from the study area. In the study, coefficient estimates were made for regression equations with independent variable d and dependent variables crown diameter (cd), crown projection area (cpa), crown height (ch), crown length (cl) and regression equations with independent variable h and dependent variables cd, cpa, ch and cl. Statistical criteria, relative ranking method and graphical examinations were used to compare the estimation success of the equations whose coefficients were estimated. As a result, it is seen that the variables cd, cpa and cl can be successfully estimated with regression equations that include d, d and h as independent variables, respectively, but the variables d and h alone are insufficient in the prediction of the variable ch. As a result of this study, it is recommended to use the M1 model (Radj2=0.637, Bias=-0.0009 m) including the independent variable d for cd estimations, the M3 model (Radj2=0.628, Bias=0.0314 m) including the independent variable d for cpa estimations and the M3 model (Radj2=0.745, Bias=0.0043 m) including the independent variable h for cl estimations in the Scots pine stands of the Taşköprü Region.