Motivasyonel görüşme tekniği ile verilen emzirme danışmanlığının emzirme sorunu ve kaygı üzerine etkisi
The effect of breastfeeding counselling with motivational inter-viewing technique on breastfeeding problems and anxiety
- Tez No: 921550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, motivasyonel görüşme tekniği ile verilen emzirme danışmanlığının; emzirme sorunları ve kaygıya etkisini belirlemek amacıyla, randomize kontrollü deneysel olarak tasarlandı. Araştırma, İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan bir Aile Sağlığı Merkezinde; Haziran-Kasım 2024 tarihleri arasında, 1-3 ay arası bebeği olan ve emzirme sorunu yaşayan annelerle yapıldı. Araştırma; ön test son test uygulanarak 30 müdahale 30 kontrol grubu olmak üzere 60 anne ile yapıldı. Müdahale grubuna standart bakıma ek olarak 4 motivasyonel görüşme yapıldı. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği (ESDÖ), Durumluluk Kaygı Envanteri (STAI-1) ile elde edildi. Araştırma sonucunda standart bakım alan annelerin ESDÖ puan ortalaması 42,500 ± 7,036 puan olarak, motivasyonel görüşme yapılan annelerin ESDÖ puan ortalaması ise 32,267 ± 10,215 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a randomized controlled experimental study to determine the effect of breastfeeding counseling given with motivational interviewing technique on breastfeeding problems and anxiety. The study was conducted in a Family Health Center on the Anatolian side of Istanbul between June and November 2024 with mothers who had babies between 1-3 months of age and had breastfeeding problems. The study was conducted with 60 mothers, 30 in the intervention group and 30 in the control group, by applying pre-test and post-test. The intervention group received 4 motivational interviews in addition to standard care. Research data were obtained with Personal Information Form, Breastfeeding Problems Assessment Scale (BPSAS), State-Trait Anxiety Inventory (STAI-1). As a result of the study, the mean score of the ESAS of mothers who received standard care was 42.500 ± 7.036 points, and the mean score of the ESAS of mothers who received motivational interviewing was 32.267 ± 10.215 points.