Lineer elektrik makinaları üzerine optimizasyon çalışması
- Tez No: 9216
- Danışmanlar: PROF.DR. EDİP BÜYÜKKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET - Lineer Elektrik Hakinaları memleketimizde üzerinde az çalı şılmış bir konudur. Uygulanmış örnekleride çok sınırlıdır.Bu ne denle üzerinde yapılacak çalınma büyük bir önem kazanmaktadır. Lineer Llektrik Flakinaları hakkında 1. bölümde tanıtım yapılmış tır, 2. bölümde Lineer Asenkron Flakina tasarımı ile ilgili çalış malar yapılmıştır. Tasarım kriterlerinin seçimi ve Optimum değer- Jı'rin seçimi yapılma ştn r. Bölüm 3* de ise, tamamen uygulanabilir bir Lineer deney motorunun Optimum hesap örneği veri İmiş ti r. Ay nı bölümde çalışma karakteristik deneylerinin yapılışı ve sonuç ların nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusu incelenmiştir. 4. Bölüm ise Lineer Asenkron Flotorlarm analitik alarak incelen mesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
- t? HJMMARY - In our country, Lineer Electrical Machines are subjects which are studied on them very little. Applications of this subject are very limited. Therefore, studies which will be done on this subject have a big importance. In the first chapter, there are some explanations regarding Lineer Electrical Machines. In the second chapter, there are some studies which deal with desiring of lineer Induction Machines. It was done selecting of designing criterias and optimum values in the same chapter. In the third chapter, it was given a calculating example of a lineer experiment motor. In the same chapter, it was investigated how to do the experiments of working charecteristics and how to interpret all of the results. The fourth chapter includes analitical invest igot ions âf lineer Induction motors..)>!?.