Hat parametreleri, seri empedans ve şönt admidans matrislerinin elde edilmesi
  1. Tez No: 9217
  2. Yazar: SALİH TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHANETTİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Enerji tasıma hatlarının karakteristik değerleri olan; direnç endüktans kapasite formülleri çeşitli hat konumları için incelenmiş ve sonuçlar i birinci bölümde -formulüze' edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde seri erapedans ve şönt admitans matrislerinin frekansa bağlı olarak hesaplanması Carson formülleriyle yapılmıştır» iletken geometrisinin etkileri, iletken ic erapedansı ve toprağa başlanma dönüş yolu erapedansı göz önüne alınarak. iletken sisteminin elektriksel olarak kısa hat parametrelerinin nasıl çıkarıldığı gösterilmiştir. Sonuç bölümü olarakda nitelend irebileceğimiz üçüncü bölümdehat parametreleri ile ilgili ayrıntılı uygulamalar verilmiştir» Son örnekte verilen üç fazlı çift taşıma hatlı, iki toprak iletkenli hattın bilgisayar programı veri akışı EK-S'de verilmiştir, 3u sistemin seri empedans ve şönt admitans matrisleri elde edilmiştir»
Özet (Çeviri)
Power transmission lines is analysed -from view point of characteristic values which are resistor- induktance and capacitance at the same time the result of this study is formulated in chapter Î In chapter S of this thesis the calculations of serial impedance and adraitance ffiatrices a function of frequency is made by using Carson formulass This study shows how is basic matrices of the conductor system are derived taking into account the effect of conductor geometry 5 conductor internal impedance and the earth- return path - Chapter 3 gives some application dealt with line parameters s a representative programme for given three phase 5 double load line an double earth conduction is described at end of this chapter. The results including serial impedance and shunt admitans matrices is given Appendix- 2 »