Prematüre bebeklerde palivizumab profilaksisi ve uyumun değerlendirilmesi:9 yıllık deneyimimiz
Palivizumab prophylaxis and accordance in premature infants: our 9-years of experience
  1. Tez No: 921684
  2. Yazar: HAMİT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı RSV proflaksisi endikasyonu almış 2 yaş altı hastaların RSV sezonu boyunca ASYE ile ilişkili hastaneye yatışın varlığı, yatış süresi, yoğun bakım gereksinimi, mekanik ventilasyon ihtiyacı ve süresi ile palivizumab proflaksisine uyumunu araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmada 01 Ekim 2014- 31 Mart 2023 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan polikliniğine RSV proflaksisi endikasyonu almış 2 yaş altı 618 hastaya ait veriler, servis kayıtlarından alınan bilgiler retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, mv, cpap, kio2 desteği alma süreleri, aldığı palivizumab dozu ve endikasyonu, sürfaktan alıp almadığı araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 308'i kız (%49,8) ve 310'u erkek (%50,2) olmak üzere 618 hasta dahil edildi. Olguların %95,8'in sezaryen doğum, %4,2'sinin normal doğum olduğu tespit edilmiştir. Doğum haftası %60,5'inde 28 hafta altında, %39,5'inde 28 – 32 hafta arasında olduğu belirlenmiştir. Doğum ağırlıklarının %51,5'inde 1000 gr altında, %44'ünde 1000 – 1500 gr arasında ve %4,5'inde 1500 gr üstünde olduğu saptanmıştır. %57,1'inde BPD tanısı ,%89,5'inin sürfaktan aldığı belirlenmiştir. %57.1'nin steroid aldığı tespit edilmiştir. %50,6'sının invaziv mv, %88,2'sinin CPAP ve %81,1'inin KiO2 desteği aldığı belirlenmiştir. İnvaziv mv desteği alan olguların ortalama invaziv mv alma süresi 3,89 ± 6,88 gün, CPAP desteği alan olguların ortalama CPAP alma süresi 11,05 ± 10,99 gün ve KiO2 desteği alan olguların ortalama KiO2 alma süresi 16,86 ± 14,81 gün olarak saptanmıştır. Olguların %42,6'sının prematürite, %57,4'ünün prematürite + BPD tanısı aldığı tespit edilmiştir. Olguların Pavilizumab dozu olarak %42,6'sının profilaksiye uyumlu, %57,4'ünün profilaksiye uyumsuz olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda yüksek risk altındaki bebeklerde uygun dozda ve zamanında palivizumab profilaksisinin, RSV enfeksiyonuyla karşılaşıldığında hastalığın şiddetini azalttığını ve yoğun bakım ihtiyacını düşürdüğünü göstermektedir. Dolayısıyla, palivizumab profilaksi programına tam uyum göstermek oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate whether patients under 2 years of age who have received RSV prophylaxis indication are hospitalized due to RSV-related acute lower respiratory tract infection (ALRI) during the RSV season, the length of hospital stay, the need for intensive care, the need for and duration of mechanical ventilation, and compliance with palivizumab prophylaxis. Method: Data from 618 patients under 2 years of age who received RSV prophylaxis indication at the Dicle University Faculty of Medicine Neonatal Polyclinic between October 1, 2014, and March 31, 2023, were retrospectively analyzed based on ward records. Demographic characteristics of the patients, duration of receiving mechanical ventilation (MV), continuous positive airway pressure (CPAP), and oxygenation support (KiO2), dosage and indication of palivizumab received, and surfactant administration were investigated. Results: A total of 618 patients were included in the study, comprising 308 females (49.8%) and 310 males (50.2%). It was found that 95.8% of the cases were born via cesarean section and 4.2% via normal delivery. Birth weeks were determined to be below 28 weeks in 60.5% of cases and between 28 and 32 weeks in 39.5% of cases. Birth weights were found to be below 1000 grams in 51.5% of cases, between 1000 and 1500 grams in 44%, and above 1500 grams in 4.5%. Diagnosis of bronchopulmonary dysplasia (BPD) was present in 57.1% of cases, and 89.5% received surfactant. It was determined that 57.1% received steroids. Among the cases, 50.6% received invasive MV, 88.2% received CPAP, and 81.1% received KiO2 support. The mean duration of receiving invasive MV was 3.89 ± 6.88 days for cases receiving invasive MV support, 11.05 ± 10.99 days for cases receiving CPAP support, and 16.86 ± 14.81 days for cases receiving KiO2 support. It was found that 42.6% of cases were diagnosed with prematurity, and 57.4% with prematurity + BPD. Regarding palivizumab dosage, 42.6% of cases were compliant with prophylaxis, while 57.4% were non-compliant. Conclusion: Our study demonstrates that timely and appropriate dosage of palivizumab prophylaxis in high-risk infants reduces the severity of RSV infection and decreases the need for intensive care. Therefore, full compliance with the palivizumab prophylaxis program is of utmost importance.