Türkiye devlet başkanlığı seçimlerindeki politik söylemlerin siyasal değerler açısından analizi
Analysis of political discourses in Türkiye's presidential elections in terms of political values
  1. Tez No: 921693
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Demokrasilerin en temel göstergelerinden biri olan seçimler, kimi zaman toplumların hayatındaki kırılma anlarını da oluştururlar. 2017 yılındaki Anayasa değişikliği referandumunun ardından 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adıyla yeni bir başkanlık sistemine geçilmiş, halkın doğrudan Cumhurbaşkanını seçtiği bu ilk seçimde Recep Tayyip Erdoğan Devlet Başkanı olmayı başarmıştır. 14 Mayıs 2023 seçimleri ise yeni sistem içerisinde yapılan ikinci seçimdir ve aynı zamanda muhalefetin teklif ettiği“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem”önerisi nedeniyle henüz 5 yılını yeni doldurmuş sistemin ortadan kalkma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bir kırılma anıdır. 14 Mayıs'ta yapılan seçimlerin ilk turunda hiçbir adayın salt çoğunluğu sağlayamaması nedeniyle 28 Mayıs 2023 tarihinde ikinci tur seçimler yapılmış, Cumhur ittifakı adayı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan rakibi Millet ittifakı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu seçim yarışında geçerek yeniden Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Bu durum Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için de adeta bir güven oyu olarak değerlendirilmiş ve mevcut iktidar yoluna devam etmiştir. Bu çalışmada bu denli önemli hale gelmiş olan 14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 seçimleri siyasal değerler açısından analiz edilmiş, iki turlu seçim boyunca Cumhurbaşkanı adayları Erdoğan ve Kılıçdaroğlu ile Ata ittifakının adayı Sinan Oğan ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin geleneksel ve sosyal medyada yer alan politik söylemlerindeki siyasal değerler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Schwartz'ın siyasal değer ölçeğinin kullanıldığı araştırmada politik aktörlerin hangi değerlere daha çok vurgu yaptıkları, toplumsal muhalefetin ve sosyo-ekonomik sıkıntıların çok fazla olduğu bir dönemde mevcut devlet başkanın üstelik sisteme ilişkin yoğun eleştiriler sürerken seçimden zaferle ayrılmasının nedenleri siyasal değerler perspektifinden çözümlenmeye çalışılmıştır. 14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde yapılan iki turlu seçim boyunca adayların hem geleneksel medyada hem de Twitter'da yer alan politik söylemlerinde 5852 kez siyasal değerlere atıf yaptıkları tespit edilmiştir. Bu araştırma kapsamında her iki mecrada tespit edilen 5852 siyasal değerin yüzde 59'u Erdoğan'a aittir. İki turlu seçim boyunca Kılıçdaroğlu'nun hem geleneksel medyada hem de sosyal ağlarda siyasal değerlere yaptığı atıflar tüm değerler içinde ancak yüzde 30'luk bir orana sahiptir. Bir başka ifadeyle bu araştırma kapsamında analiz edilen medya içeriğine bakıldığında Kılıçdaroğlu'nun siyasal değerlere yaptığı atıflar en güçlü rakibi Erdoğan'ın siyasal değerlere yaptığı vurgunun yarısı kadardır. Nitekim Cumhur ittifakı adayı Erdoğan, 28 Mayıs 2023'te yapılan ikinci tur seçiminde yüzde 50 barajını geçerek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin adeta referandum niteliğindeki ikinci seçiminde yeniden Devlet Başkanı olmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Elections, one of the fundamental indicators of democracies, sometimes constitute breaking points in the lives of societies. Following the 2017 Constitutional amendment referendum, Turkey transitioned to a new presidential system called the Presidential Government System in 2018, and in this first election where the people directly elected the President, Recep Tayyip Erdoğan succeeded in becoming the Head of State. The May 14, 2023 elections are the second election held within the new system and are simultaneously a breaking point where the system, which has just completed its 5th year, faced the risk of dissolution due to the opposition's proposal of a“Strengthened Parliamentary System.”Due to no candidate achieving an absolute majority in the first round of elections held on May 14, a second round of elections was held on May 28, 2023, where the People's Alliance candidate and AKP Chairman Erdoğan defeated his rival, Nation Alliance candidate and CHP Chairman Kemal Kılıçdaroğlu, in the election race and was re-elected as President. This situation was considered almost as a vote of confidence for the Presidential Government System, and the current government continued its path. In this study, the May 14 and May 28, 2023 elections, which have become so important, were analyzed in terms of political values, and the political values in the political discourse of Presidential candidates Erdoğan and Kılıçdaroğlu, along with Ancestral Alliance candidate Sinan Oğan and Homeland Party Chairman Muharrem İnce, in traditional and social media throughout the two-round election were analyzed using content analysis method. Using Schwartz's political value scale, the research attempted to analyze which values political actors emphasized more and the reasons why the incumbent president emerged victorious from the election despite intense criticism of the system during a period of significant social opposition and socio-economic difficulties, from a political values perspective. Throughout the two-round election held on May 14 and May 28, 2023, it was determined that candidates referenced political values 5,852 times in their political discourse in both traditional media and Twitter. Within the scope of this research, 59 percent of the 5,852 political values detected in both media belong to Erdoğan. Throughout the two-round election, Kılıçdaroğlu's references to political values in both traditional media and social networks account for only 30 percent of all values. In other words, looking at the media content analyzed within the scope of this research, Kılıçdaroğlu's references to political values are half of his strongest rival Erdoğan's emphasis on political values. Indeed, People's Alliance candidate Erdoğan succeeded in becoming Head of State again in the second round election held on May 28, 2023, by exceeding the 50 percent threshold in what was essentially a referendum on the Presidential Government System.