Yer fıstığı kabukları kullanılarak Anoxybacillus rupiensis tarafından üretilen lignin peroksidaz enzimi ile bakır nanopartiküllerin yeşil sentezi
Green synthesis of copper nanoparticles with lignin peroxidase enzyme produced by Anoxybacillus rupiensis using peanut shells
  1. Tez No: 921694
  2. Yazar: BİRCAN SUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZKAN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Tez çalışmasında, termal su kaplıcalarından termofilik bakteri izolasyonu gerçekleştirildi. Fenotipik olarak karakterize edilen bakteri izolatlarının; lignin peroksidaz üretebilme potansiyelleri belirlendi. Belirlenen izolatın atık yer fıstığı kabuğu ile LiP enzim optimizasyonu gerçekleştirildi. Elde edilen homojenattan bakır nanopartikülleri sentezlendi ve antibakteriyel etkisi incelendi. Yöntem: Erzurum Pasinler Kaplıcasından toplananan su örneklerinden bakteri izolasyonu gerçekleştirildi. İzolatların LiP enzim potansiyelleri araştırıldı ve potansiyeli olan izolatlar belirlendi. En iyi potansiyele sahip olan izolat seçildi ve tanılandı. Tanılanan izolatın yer fıstığı kabuğu ile LiP enzim optimizasyonu gerçekleştirildi. Daha sonra üretilen LiP enzim homojenatı kullanılarak green sentez yöntemi ile CuNP sentezlendi. Sentezlenen CuNP'lerin karakterizasyonu, UV-Vis spektroskopisi, XRD, FTIR ve SEM teknikleri kullanılarak gerçekleştirildi ve antibakteriyel etkisi disk difüzyon yöntemi ile incelenmiştir. Bulgular: Tez kapsamında; 12 adet izolat elde edildi ve 4 adet izolatın LiP enzim aktivitesi gösterdiği belirlendi. En yüksek potansiyele sahip olan BSI kodlu izolat seçildi ve % 99.8 oranında Anoxybacillus rupiensis'e benzerlik gösterdiği tespit edildi. BSI izolatı ile yer fıstığı kabuğundan optimum şartlarda LiP enzimi sentezlendi ve elde edilen homojenat ile CuNP'ler sentezlendi. Karakterize edilmiş CuNP'lerin antibakteriyel özellik gösterdiği belirlenmiştir. Sonuçlar: Bu çalışma ile çevre biyoteknolojisinde, nanobiyoteknolojide, moleküler biyoloji ve genetik anabilim dallarında önemli bir kullanım alanına sahip olan peroksidaz enzimi atık yer fıstığı kabukları kullanılarak üretilmiştir. Bu sayede atıkların geriye dönüşümü sağlanmış ve oldukça önemli olan bu enzim ile bakır nanoparçacık üretilmiştir ve antibakteriyel etki göstermiştir. Bu enzimin özellikle tekstil, farmokoloji, nanoteknoloji gibi alanlarla ilişkili önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the thesis study, thermophilic bacteria were isolated from thermal water hot springs. The potential of phenotypically characterized bacterial isolates to produce lignin peroxidase was determined. LiP enzyme optimization of the isolate was carried out with waste peanut shell. Copper nanoparticles were synthesized from the homogenate obtained and their antibacterial effect was investigated. Method: Bacteria were isolated from water samples collected from Erzurum Pasinler Hot Spring. LiP enzyme potentials of the isolates were investigated and potential isolates were identified. The isolate with the best potential was selected and identified. LiP enzyme optimization of the identified isolate was performed with peanut shell. Then, CuNPs were synthesized by green synthesis method using the LiP enzyme homogenate produced. The characterization of the synthesized CuNPs was carried out using UV-Vis spectroscopy, XRD, FTIR and SEM techniques and the antibacterial effect was investigated by disk diffusion method. Findings: Within the scope of the thesis; 12 isolates were obtained and it was determined that 4 isolates showed LiP enzyme activity. BSI coded isolate with the highest potential was selected and it was found to be 99.8% similar to Anoxybacillus rupiensis. LiP enzyme was synthesized from peanut shell with BSI isolate under optimum conditions and CuNPs were synthesized with the homogenate obtained. It was determined that the characterized CuNPs showed antibacterial properties. Results: In this study, peroxidase enzyme, which has an important usage area in environmental biotechnology, nanobiotechnology, molecular biology and genetics departments, was produced using waste peanut shells. In this way, waste was recycled and copper nanoparticles were produced with this very important enzyme and showed antibacterial effect. It is thought that this enzyme will provide important contributions especially in areas such as textile, pharmacology and nanotechnology.