Anonim şirketlerde pay sahibinin sadakat yükümlülüğü
Loyalty duty of shareholders in joint stock companies
  1. Tez No: 921697
  2. Yazar: RASİM CAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PASLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalı'nda doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde sadakat kavramı ve sadakat yükümlülüğünün kaynağı ile Türk hukukunda sadakat yükümlülüğünün görünüm biçimleri incelenmiştir. İkinci bölümde anonim şirketlerde sadakat yükümlülüğünün varlığı ve kapsamı değerlendirilmiş, sadakat yükümlülüğünün kabulü halinde hukuki temelleri tartışılmıştır. Yine bu bölümde pay sahibinin sadakat yükümlülüğünün varlığını tespitinde dikkate alınacak unsurlar değerlendirilmiştir. Son bölümde ise anonim şirket pay sahipleri bakımından sadakat yükümlülüğünün uygulama alanları ve bu yükümlülüğe aykırı davranmanın sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared as a doctoral thesis at Istanbul University, Institute of Social Sciences, Department of Private Law. In the first part of the study, the notion of loyalty and the source of the obligation of loyalty and the appearance of the obligation of loyalty in Turkish law are examined. In the second part, the existence and scope of the loyalty duty in joint stock companies is evaluated, and the legal foundation of the loyalty obligation in case of acceptance is discussed. Again, in this section, the factors to be used in determining the existence of the shareholder's duty of loyalty are evaluated. In the last section, the application areas of the loyalty duty for the shareholders of the joint stock company and the consequences of violating this obligation are discussed.