منهج تأويل الآيات المتعلَّقة بالرؤيا (من حيث دلالتهما الظاهرية والإشارية)
Rüya ile ilgili ayetleri te'vil etme yöntemi (zahiri ve işari delaletleri açısından)
- Tez No: 921696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMANNULLAH POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Şüphesiz ki Kur'an'ı Kerim'i manalarını bilme ve açıklama görevi sadece Resulüllah Sallallahu aleyhi ve Sellem'e yüklenmiş bir görev değildir. Bilakis bu sorumluluk O'nun ashabına da yüklenmiş bir sorumluluktur. Allah Azze ve Celle Resulü'ne indirilen şeyleri açıklamasını emretmiştir. Bize de bu mukaddes kitabın ayetlerini derince düşünmemizi, lafızlarını, anlamlarını ve derin maksatlarını belleyerek fehmetmeyi emretmiştir. İşte bu lafızlardan biri de Kur'ân-ı Hakîm'de genişçe bahsedilen ve birçok ayetin ihtiva ettiği rüya kelimesidir. Bütün rüyalar kendine özel bir yorum şekline muhtaçtır. Birçok manayı ihtiva eden bir ilim dalı olan“rüya tabiri ilmi”Kur'ân ve Sünnet'te ayrı bir konuma sahiptir. Ayrıca bu ilmin şer'î kurallara ve Kur'ânî yöntemlere muhtaç olduğu da açıkça anlaşılmaktadır. Öte yandan Allah vergisi olan firaset olgusu da bu ilim için olmazsa olmazlardandır. Bununla birlikte rüyayı tabir eden âlimlerin bu alandaki yorum şekilleri değişiklik arz eder. Araştırmamız, işârî tefsir yöntemi doğrultusunda rüya ile ilgili ayetleri, delaletleri ve maksatları ile birlikte ele almakta; ayetlerde yer alan her müfessirin metodolojisine atıfta bulunarak, işârî manaların etkilerini ve farklılıklarını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda araştırmamız, Kur'ân metinlerine daha derin ve zengin bir okuma sunmayı, zahiri anlam ile işârî anlamları birleştirerek anlamayı ve istinbat yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The clarity of the Qur'an and understanding its meanings were not limited to the Prophet Muhammad (peace be upon him) alone, but extended to his Companions (may Allah be pleased with them). Allah Almighty commanded the Prophet to clarify to people what was revealed to him, and He commanded us to reflect upon its verses and understand its words and meanings through its wide-ranging indications and purposes. Among these words is the term“vision,”which is expanded upon in several Qur'anic verses and discussed in various surahs. Each vision requires its own specific interpretation. This linguistic study demonstrates that the interpretation of visions holds a great significance in the Qur'an and the purified Sunnah. It shows that interpreting visions follows specific legal and methodological rules, and it requires insight and a divine gift. Moreover, it addresses the differing perspectives of the leading scholars of interpretation in this art and its sciences. The research examines the verses related to visions using the allegorical interpretation method (tafsir al-ishari), focusing on their indications and purposes. It also mentions the methodology of each interpreter whose exegesis is included in the mentioned verses and highlights the effects of allegorical meanings and the variations in understanding the Qur'anic meanings under specific conditions. The goal is to present a deeper and richer reading of Qur'anic texts, combining both the apparent and hidden spiritual meanings through understanding and deduction.