Giyilebilir teknolojiler ve insansız hava araçlarının su sporlarında kullanılabilirliğinin araştırılması
Wearable technologies and unmanned aerial vehicles (UAVS) in water sports: a study on their usability
- Tez No: 921761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sağlık Eğitimi, Spor, Science and Technology, Health Education, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda giyilebilir teknolojiler (GT) ve insansız hava araçları (İHA), spor dünyasında antrenman ve müsabaka süreçlerini geliştiren yenilikçi araçlar haline gelmiştir. Bu teknolojiler, sporcu performansını objektif verilerle izlemeyi ve değerlendirmeyi mümkün kılarak hem sporun gelişimine hem de sporcu sağlığının korunmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Özellikle fiziksel performansa dayalı spor dallarında, sporcuların sağlık durumlarını ve performanslarını değerlendiren yenilikçi yöntemlere duyulan ihtiyaç giderek artmıştır. Bu çalışma, Şanlıurfa'da faaliyet gösteren yüzme, kano, kürek, yelken ve su topu gibi su sporları branşlarından 15 antrenör ile yapılan görüşmelere dayanarak, giyilebilir teknolojilerin ve İHA'ların su sporlarındaki kullanımını incelemektedir. Araştırmada kullanılan görüşme formu ile bu teknolojilerin antrenman süreçlerinde performans izleme, sakatlık önleme ve güvenlik sağlama alanlarındaki potansiyel avantajları ve sınırlılıkları değerlendirilmiştir. Veriler, nitel veri analizi yöntemleriyle incelenmiş, tematik ve içerik analizi ile yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, insan gözüyle tespit edilemeyen performans parametrelerinin izlenmesi ve düşük maliyetli veri toplama yöntemlerinin geliştirilmesi konusunda önemli katkılar sağlamıştır. Ayrıca, giyilebilir teknolojiler ve İHA'ların, sporcu sağlığını izleme ve sporcuların teknik performanslarını geliştirme süreçlerinde sağladığı faydalar vurgulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, su sporları kulüplerine yönelik yeni uygulama alanları ve stratejiler geliştirilmesine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, wearable technologies (WT) and unmanned aerial vehicles (UAVs) have become innovative tools for enhancing training and competition processes in the sports domain. These technologies enable the objective monitoring and evaluation of athlete performance through data-driven insights, contributing significantly to the advancement of sports and the preservation of athlete health. Particularly in sports that rely on physical performance, the demand for innovative methods to assess health and performance parameters has been increasing. This study examines the use of wearable technologies and UAVs in water sports disciplines, such as swimming, canoeing, rowing, sailing, and water polo, through interviews with 15 coaches operating in Şanlıurfa. Utilizing an interview form, the research evaluates the potential advantages and limitations of these technologies in performance monitoring, injury prevention, and ensuring safety during training sessions. The data were analyzed using qualitative research methods, including thematic and content analysis. The findings highlight the contributions of these technologies in monitoring performance parameters that are undetectable by the human eye and developing cost-effective data collection methods. Furthermore, wearable technologies and UAVs were found to play a significant role in monitoring athlete health and improving technical performance. The study's results provide water sports clubs with new strategies and application areas to enhance their operations and athlete performance.