Spor kulübü faaliyetlerine katılan çocukların velilerinin hizmet kalitesi beklentilerinin çeşitli demografik değişenlere göre incelenmesi
Investigation of service quality expectations of parents of children participating in sports club activities according to various demographic variables
- Tez No: 921882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Futbol on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında kendine özgü bir topla oynanan takım sporudur. 21. Yüzyıl itibarıyla, 200'ün üzerinde ülkede 250 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanmakta olup, dünyadaki en popüler spor dalıdır. Futbol okulları çocukları futbola alıştırmak ve çocukları futbola yetiştirmek amacıyla kurulmuş sportif kuruluşlardır. Bu çalışmada, İnegöl spor kulübünün futbol faaliyetlerine katılan çocukların velilerinin hizmet kalitesi beklentilerinin çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada çıkacak olan sonuçlara göre İnegöl spor Kulübü'nün gelecekteki stratejilerine öngörü sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada, amaçsal örnekleme yöntemine göre belirlenen Bursa İl'inin İnegöl İlçesi'nde bulunan İnegöl spor Kulübü'nün Futbol Okuluna giden çocukların velileri çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Çalışmada verilerin analizinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Anket tekniği yöntemiyle 203 katılımcıdan veri toplanmıştır. Verilerin analizlere hazır hale getirilmesi için kayıp değerler ve uç değerler incelenmiş, Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılarak parametrik testlerin uygulanmasına karar verilmiş olup betimleyici istatistikler yapılmıştır, ikili karşılaştırmalarda t-testi ve çoklu karşılaştırmalarda One-Way Anova/Turkey analizlerine yer verilmiştir. Araştırma ölçeklerinin güvenilirliği Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı hesaplanarak incelenmiştir. Cronbach Alfa (α) değerleri, 0,60 ≤ α < 0,80 arasında ise oldukça güvenilir, 0,80 ≤ α < 1,00 arasında ise yüksek derecede güvenilir olarak kabul edilmiştir. Çalışmadaki çıkan sonuçta ise 0,93 ile yüksek derecede güvenilir olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Football is a team sport played between two teams of eleven players with a distinctive ball. As of the 21st century, it is played by more than 250 million players in over 200 countries and is the most popular sport in the world. Football schools are sportive organizations established to accustom children to football and to train children for football. In this study, it is aimed to examine the service quality expectations of the parents of children participating in the football activities of Inegol Sports Club according to various demographics variables. According to the results of the research, it aims to provide insight into the future strategies of Inegol Sports Club. The study was conducted using descriptive survey model from qualitative research methods. In the study, the parents of the children attending the football school of Inegol Sports Club in Inegol District of Bursa Province, determined according to the purposive sampling method, were determined as the study group. SPSS statistical package program was used to analyze the data in the study. Data was collected from 203 participants with the questionnaire technique. To make the date ready for analysis, missing values were examined, it was decided to apply parametric tests by looking at Skewness and Kurtosis values, descriptive statistics were made, t-test was used in multiple comparisons. The reliability of the research scales was examined by calculating Cronbach's Alpha internal consistency coefficient. Cronbach's Alpha (α) values are considered highly reliable if they are between 0.60 ≤ α < 0.80 and highly reliable if they are between 0.80 ≤ α < 1.00. The result of the study was obtained as highly reliable with 0.93