Process design and parameter investigation of welded profiles by roll forming
Rollform şekillendirme ile üretilen kaynaklı profillerin proses tasarımı ve parametre incelemesi
- Tez No: 921881
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BÖĞREKCİ, PROF. DR. PINAR DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Rulo form rulo sac malzemesinin, rulo açma makinesinde açılıp şekillendirme kalıbı adı verilen silindir gruplarından geçirilerek istenilen kesit boyutlarına ulaşana kadar kademeli olarak bükülmesi işlemi olarak adlandırılabilir. Rulo form işleminin sunduğu en büyük avantajlar arasında yüksek üretim hacmi ve düşük işgücü kullanımı yer almaktadır. Plastik deformasyon işlemi malzemenin kalıcı olarak şekillendirilmesidir. Hammaddenin şekillendirilmesi plastik bölgededir ve hammadde şekillendirme sırasında doğrusal olmayan eğriyi takip eder. Çoğunlukla, hammadde şekillendirilirken, geçiş bölgesi keskin değildir. Bu nedenle, akma noktasının tahmini oldukça zordur. Gerçek eğrinin belirlenmesi tasarım parametreleri için önemli bir kriterdir. Bu tez kapsamında, şekillendrilecek olan sac malzemenin gerçek eğrisi oluşturularak analiz girdisi olarak kullanılmıştır. Özel kaynaklı profil iki yöntemle üretilebilir. Yöntemlerden biri şeritten son kesite kadar adım adım şekillendirmedir. Diğer yöntem borudan sıkıştırma tekniğidir. Sac, sıkıştırma silindirlerine boru olarak gelir. Daha sonra boru, sıkıştırma silindirleri arasında sıkıştırma tekniği ile adım adım şekillendirilir. Bu tez kapsamında iş makinesinde kapı ve ön camın sabitlenmesinde kullanılan kabin profilinin proses tasarımı incelenmiştir. Roll form sıkıştırma tekniği kullanılarak gerçekleştirlen prosses tasarımında, sıkıştırma oranı optimizasyonun yanı sıra boru profil üretimi için proses tasarımı ve açınım optimizasyonları incelenmiştir. Sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak yapılan simulaysonlar, optimizasyon sürecine ışık tutumuştur.
Özet (Çeviri)
Roll forming operation involves gradual bending of sheet material through uncoiling and passing it through sets of rollers, which are known as forming molds, to achieve the required cross-section dimensions. Some of the primary advantages of roll forming include large volume production and reduced labor requirements. Plastic deformation process is the permanent deformation of the material. The raw material deforms in the plastic deformation zone, where the material takes a non-linear route in the path of forming operation. The transition phase does not tend to be well defined, since the raw material deforms. It is therefore with difficulty that one can determine the yielding point exactly. The establishment of non-linear curve parameters is a very valuable consideration in the development of design specifications. In the present thesis, the non-linear curve of the sheet material to be shaped was generated and utilized as an input for analysis. Welded profiles can be manufactured through two processes. The first is a sequential forming process that transforms the strip into the finished form. The second process employs the tube compression method. In this case, the sheet is fed into the compression rollers in the form of a tube. The tube is then formed continuously through the compression method between the rollers. In this thesis, the process design of the designed as the primary structural component of the excavator cabin was examined.In the process design carried out using the roll form compression technique, compression ratio optimization as well as process design and strip width optimizations for tube profile production were investigated. The optimization process was conducted with FEA analysis.