Paslanmaz çelik yüzeyine elektrokimyasal olarak sentezlenmiş ve Schiff bazı metal kompleksi tutturulmuş poli(Pirol-Ko-O-anisidin) / dekstran kompozit filmlerinin karakterizasyonu ve korozyon performansının belirlenmesi
Characterization and determination of corrosion performance of poly(Pyrrole-Co-O-anisidine)/dextran composite films electrochemically synthesized to stainless steel surface and Schif base metal complex attached
- Tez No: 921984
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada öncelikle poli(pirol-ko-o-anisidin)/dekstran ince filmler 0,1 g dekstran ve farklı monomer mol oranı içeren çözeltilerde (Pirol/0-anisidin; 1/0, 8/2, 6/4, 1/1, 4/6, 2/8, 0/1) platin ve paslanmaz çelik (SS-314) elektrot yüzeyine dönüşümlü voltametri (CV) tekniği kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen kompozit filmlerin karakterizasyonu FT-IR analizi, UV-vis, SEM, 1H-NMR spektroskopik analiz yöntemleri, CV ve TG-DTG teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. Spektroskopik analiz sonuçlarına göre kompozit örnekleri için muhtemel kimyasal yapılar önerilmiştir. TG-DTG analiz sonuçları kompozit kaplamaların termal açıdan kararlı olduklarını göstermiştir. SEM görüntüleri monomer oranı değiştikçe kompozit filmlerin yüzey ve gözenek yapılarının değiştiğini göstermiştir. Kompozit filmlerin çözünürlük testleri su, kloroform, NMP, DMF ve DMSO çözücüleri denenerek yapılmıştır. Çözünürlük testleri sonucunda kompozit örnekleri için genel olarak en iyi çözücülerin DMSO ve DMF olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında SS-316 L yüzeyine kaplanmış kompozit filmlerin yüzeyine elektrokimyasal sentez yöntemi ile dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak Cu ve Ni içeren Schiff bazı metal kompleksleri tutturulmuştur. Elde edilen modifiye filmler FT-IR, FE-SEM ve EDX analiz teknikleri ile karakterize edilmiştir. FT-IR, FE-SEM ve EDX analiz sonuçları Cu ve Ni içeren Schiff bazı metal komplekslerinin SS-316 L paslanmaz çeliğe kaplanan kompozit filmlerin yüzeyine tutunduğunu göstermiştir. İmmobilizasyon öncesinde ve sonrasında kompozit filmlerin elektrokimyasal karalılıklarının ve elektro aktifliklerinin incelenmesi amacı ile dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak elektrokimyasal davranışları incelenmiştir. SS-316 L elektrot yüzeyine kaplanmış kompozit filmlerin Cu ve Ni içeren Schiff bazı metal kompleksleri tutturulmadan önce ve sonrasında asitli ortamda korozyon performansı Elektrokimyasal Impedans Spektroskopisi (EIS) ve polarizasyon eğrileri kullanılarak ölçülmüştür. Deneysel sonuçlar tüm kompozit filmlerin SS-316 L çeliğinin asitli ortamda korozyonuna karşı iyi bir koruma sağladığını göstermiştir. Farklı monomer oranları içeren çözeltilerde sentezlenen kompozit filmlerin korozyon performansı kendi aralarında kıyaslandığında POA/Dx kompozit filmlerin 72 saat sonıuna kadar iyi bir bariyer etkisi gösterdiği buna karşın 2/8 oranındaki kompozit filmlerin ise iyi bir anodik koruma sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, poly(pyrrole-co-o-anisidine)/dextran composite films were synthesized using cyclic voltammetry (CV) technique on platinum and stainless steel (SS-314) electrode surfaces in solutions containing 0,1 g dextran and different monomer molar ratios. Characterization of the synthesized composite films was carried out using FT-IR analysis, UV-vis, SEM, 1H-NMR spectroscopic analysis methods, CV and TG-DTG techniques. According to the spectroscopic analysis results, possible chemical structures for the composite samples were suggested. TG-DTG analysis results showed that the composite films were thermally stable. SEM images showed that the surface and pore structures of the composite films changed as the monomer ratio changed. Solubility tests of composite films were carried out by testing water, chloroform, NMP, DMF and DMSO solvents. As a result of solubility tests, it was determined that DMSO and DMF were generally the best solvents for composite samples. In the second stage of the study, Schiff base metal complexes containing Cu and Ni were attached to the surface of composite films coated on the SS-316 L surface using the electrochemical synthesis method and cyclic voltammetry technique. The modified films obtained were characterized by FT-IR, FE-SEM and EDX analysis techniques. FT-IR, FE-SEM and EDX analysis results showed that Schiff base metal complexes containing Cu and Ni were adsorbed on the surface of composite films coated on SS-316 L stainless steel. In order to investigate the electrochemical stability and electroactivity of the composite films before and after immobilization, their electrochemical behaviors were investigated using cyclic voltammetry technique. Elde edilen sonuçlardan kompozit filmlerin immobilizasyon öncesinde ve sonrasında oldukça iyi bir elektrokimyasal kararlılık ve elektroaktifliğe sahip oldukları sonucuna varılmıştır. From the obtained results, it was concluded that the composite films had very good electrochemical stability and electroactivity before and after immobilization. When the corrosion performance of composite films synthesized in solutions containing different monomer ratios was compared with each other, it was concluded that POA/Dx composite films showed a good barrier effect up to 72 hours, while composite films with 2/8 ratio provided good anodic protection.