John Burroughs' plants: An ecocritical approach to Burroughs' nature philosophy as reflected in A Year In The Fields, Signs and Seasons, Field and Study, and Under The Maples
John Burroughs'da bitkiler: A Year In The Fields, Signs and Seasons, Field and Study ve Under The Maples adlı eserlerde Burroughs'un doğa felsefesine ekoeleştirel bir yaklaşım
  1. Tez No: 921988
  2. Yazar: TUĞÇE GÜL BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Geçtiğimiz yüzyıl boyunca, önde gelen doğa yazarı John Burroughs'un eserleri, başta kuşlar ve arılar olmak üzere hayvanları da içeren insan dışı varlıkları gözlemlemesinden, edebiyat ve bilimi birleştirmesine ve Burroughs ile Thoreau, Emerson ve Muir gibi önde gelen doğa yazarları arasındaki ilişkilere kadar çeşitli açılardan analiz edilmiştir. Ancak, Burroughs çalışmalarında bir ilk olarak bu tez, Burroughs'un bitkilerine odaklanacak ve onun bitkisel bir bakış açısı geliştirerek bitki yaşamlarına dair yeni düşünme biçimleri ortaya koyan doğa felsefesini analiz edecektir. John Burroughs'un eserlerine eleştirel bitki çalışmaları perspektifinden yaklaşan bu çalışma, Burroughs'un A Year in the Fields (1875), Signs and Seasons (1886), Field and Study (1919) ve Under the Maples (1921) adlı eserlerini yakından inceleyerek yeniden yorumlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Michael Marder'ın Plant-Thinking: A Philosophy of Vegetal Life (2013) adlı kitabından ve eleştirel bitki çalışmaları alanına katkıda bulunan diğer yazılarından yararlanarak, Burroughs'un bitki örtüsünü de kapsayan doğa felsefesine odaklanmaktadır. Yüzyılı aşkın bir süre öncesine ait olan bu doğa felsefesi, günümüzde bitkisel yaşam üzerine yapılan çalışmalarla örtüşmektedir. Bu bağlamda bu çalışma, varoluşa dair felsefi tartışmalarda bitkilerin de bir yeri olduğunu göstererek, bitkilerin yaşamına dair felsefi tartışmalardan insan faktörünü uzaklaştıran bitki merkezli bakış açılarının, bitkiye dönüş çağında ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bitkisel yaşama yönelik şiddet eylemlerinin yaygınlaştığı günümüz dünyasında, doğa felsefesi bitkisel yaşamın korunması ve sürdürülmesi için büyük önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla bu tez, posthümanist çağda antroposentrizme eleştirel bir duruş sergileyerek Burroughs'un bitkisel yaşama yeni bir bakış açısı getirdiğini göstermektedir. İnsanı merkezden çıkararak ve uzun süredir devam eden bitki körlüğüne meydan okuyarak, bu çalışma, bitki türlerine yeni bir bakış açısı getirmekte ve bitkilerin yaşamları hakkında yeni düşünme biçimleri ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışma, Burroughs'un söz konusu eserlerindeki bitkisel yaşamı inceleyerek, insandan öte olan bir dünyada bitki türlerini canlı, aktif ve zeki bireyler olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
For the past century, the prominent nature writer John Burroughs' works have been analyzed from various standpoints, ranging from his observations of nonhuman beings which include animals, specifically birds and bees, to his merging of literature and science, and to the interrelationships between Burroughs and outstanding nature writers, such as Thoreau, Emerson and Muir. However, as a first in Burroughs studies, this thesis will center on Burroughs' plants through an analysis of his nature philosophy which brings forth new ways of thinking of plant lives by cultivating a vegetative point of view. Through a critical approach to his works from a critical plant studies perspective, this study aims to re-interpret John Burroughs' works through a close examination of A Year in the Fields (1875), Signs and Seasons (1886), Field and Study (1919), and Under the Maples (1921). Utilizing Michael Marder's Plant-Thinking: A Philosophy of Vegetal Life (2013), along with his other writings that contributed to the field of critical plant studies, this study focuses on Burroughs' nature philosophy, which encompasses vegetation, as well. This nature philosophy, from more than a century ago, coincides with the contemporary studies on vegetal life. In this regard, through demonstrating that vegetation has a place in the philosophical discussions about existence, this study reveals that plant-centric perspectives that de-center the human from the philosophical discussions on the lives of plants are pivotal in an era of the plant turn. In today's world, where violent acts against plantal life are ravaging lands, a nature philosophy comes to the fore to preserve and sustain vegetal life. Thus, in the posthumanist age, this thesis shows that Burroughs brings a new perspective to vegetal life by taking a critical stance to anthropocentrism. By removing the human from the center, and defying longstanding plant-blindness, this study introduces a new perspective on plant species which channels new ways of thinking about the lives of plants. Through an examination of vegetal life in the given works by Burroughs, this study portrays Burroughs' plants as alive, active, and intelligent agents in a more-than-human world.